| anonim_4396 a întrebat:

Cum a apărut internetul?
Poate sa și dispară?
Cum poate dispărea?
Daca ar dispărea ce ar rezulta?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

A aparut prin crearea unei infrastructuri pentru nevoile armatei.
poate, daca nu mai exista curent, daca inchizi serverele, daca dispar providerii de net

Bula
| Bula a răspuns:

Internetul (ca si marea majoritate a tehnologiei) a aparut pentru folosinta armatei, iar cand s-a depasit moral, a fost cedat publicului larg.
Fiind o retea globala de comunicatii, internetul ar putea disparea daca serverele si/sau nodurile de comunicatie s-ar opri (asta se poate in urma unei decizii umane sau al unei catastrofe mondiale).
Fara internet, comunicatiile interumane ar fi foarte greoaie sau chiar imposibile. Tot ce "se misca" azi cu ajutorul- si prin internet, ar "muri", inclusiv majoritatea economiei mondiale. Viata si tehnologia ar regresa cel putin cu un secol.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Daca dispare internetul o sa avem o planeta de someri. Nicio sansa la cati oameni lucreaza in IT.

| QuelQui a răspuns (pentru supadeceapa):

Gresit!
Si cand nu exista internetul, nu existau nici calculatoarele, nu erau someri.

| anonim_4396 explică (pentru QuelQui):

Toate joburile s-au mutat pe internet. De ce crezi ca nu mai exista meseriasi? Eu fac bani cu un fking cont de Instagram.

Chiar compari lumea dinainte de internet cu ce-i acum? Cand o firma nu mai exista fara social media? Vremurile se mai schimba.

| doctorandus a răspuns (pentru QuelQui):

Da, mai, daca pica netul nici bani de la automat nu mai poti scoate, nu mai poti plati la casa cu cardul, etc.

| WaterDrop a răspuns:

Internetul a aparut in urma unui proiect militar american, menit sa faciliteze transferul de informatii in timp rapid.

Da, poate sa si dispara.

Poate disparea daca toate serverele de pe suprafata globului sunt inchise/distruse.

Daca ar disparea, nu ati mai pune intrebari pe TPU si nu ati mai sta cu nasul in telefoane toata ziua, observand ca exista si viata reala dincolo de tehnologie.

| Ora de net a răspuns:

Bună,

Inițial a fost creat proiectul ARPANET, care permitea computerelor să comunice în rețea. Acesta era un prototip al Internetului și a fost dezvoltat de către Departamentul de Apărare al Statelor Unite ale Americii. Mai apoi, după 1980 din ce în ce mai multe computere au început să fie conectate în rețea și Internetul așa cum îl știm noi a fost dezvoltat.

În ceea ce privește dispariția lui, ar fi destul de dificil să se întâmple acest lucru, nu cred că trebuie să ne facem griji în această privință.