| sabinn21 a întrebat:

Cum actioneaza acesti hackeriville? Am auzit ca pun anunturi fake si asteapta cineva pana le plateste in contul paypal, cum de nu sunt prinsi?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hackeri? sunt doar niste sarlatani care incearca la mii de oameni pana dau de ala mai naiv.

| mihai69 a răspuns:

Hacker-ii fac alte chestii, nu excrocherii de doi bani. Și dacă depui plângere la poliție, se rezolvă, nici vorbă că nu sunt prinși!
Problema fraierilor e nu doar că sunt fraieri și dau bani fără să aibă nici cea mai minusculă garanție că îi dau pe ceva real, dar pe urmă nici măcar nu reclamă, exact în ideea că „oricum nu-i prinde nimeni".

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Cuvantul "Hackerville" face referire la orasul Ramnicu Valcea din Romania pentru ca exista zvonuri ca un numar mare de hackeri locuiesc acolo. Hackerii sunt cei care fac escrocherii online pentru a obtine castiguri materiale. De aceea, este important sa ai grija atunci cand navighezi online si sa privesti orice informatie cu un ochi critic, sa o verifici inainte de a te increde in ea.