| anonim_4396 a întrebat:

Cum fac sa scap de scrisorile nigeriene? Nu stiu cum si de unde ne ia email-urile dar vreau sa ii blochez, sau sa nu mai receptionez spam-uri de la ei.

Răspuns Câştigător
| frunzarescu a răspuns:

Adaugi un filtru, in setari, la contul tau de email. La Yahoo Mail: Settings - More Settings - Filters - Add new filters, iar la Gmail Setari - Filtre si adrese blocate - Creeaza un filtru nou.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Deschide doar e-mail-uri primite de la persoane cunoscute, DAR nu da click pe link-urile din ele daca nu ai primit si un text explicativ de la cunostinta respectiva!
Foloseste un antivirus pentru blocarea atacurilor prin link-uri periculoase, cum este AVG Antivirus! Si versiunea Free blocheaza asemenea atacuri.

| SkyPilot a răspuns:

Nu ai cum....

| Ora de net a răspuns:

Bună,

Găsești aici mai multe informații despre cum să setezi filtre la email: Yahoo - https://help.yahoo.com/kb/SLN15994.html Gmail - https://support.google.com/mail/answer/6579?hl=ro

Te sfătuim să marchezi toate mesajele nedorite ca Spam și să nu le deschizi întrucât ele pot conține malware.

| lorena66 a răspuns:

Notează-le la spam. Încearcă sa nu mai accesezi site-URI recomandate. Pot avea VIRUȘI.

| Paun_Darius_1981 a răspuns:

Sa nu raspunzi la ele si sa nu mai intri pe site-uri dubioase din alte tari sau mai stiu eu ce. Bafta!