| Sara2 a întrebat:

Cum pot afla cine îmi urmarește profilul de Facebook? De fiecare data cand pun ceva în istorie îmi apare că a vazut-o o persoana care nu aparține din lista mea de prieteni, dar nu specifică cine este

3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Eu pot afla dar contra cost
De exemplu
As putea sa te rog sa postezi o anumita imagine care de fapt conține deschiderea unui link de pe un site care imi spune mie ip-ul celui ce a accesat acel link
Apoi exista o metoda pe care o știu doar programatorii bătrâni prin care se poare vedea contractul de la internet al proprietarului ip-ului respectiv

| Bronson1 a răspuns (pentru RxTx):

Faci un shortened URL cu un IP logger gen: https://iplogger.org/ pe care il atasezi la o imagine, eh?
Acesta iti colecteaza date precum adresa IP, browser folosit, locatie, etc.

De asta stiam, dar de cum afli numele contractantului pe baza de IP, nu stiu sa existe vreo astfel de "smecherie", mai putin daca IP-ul despre care vrei sa stii mai multe e de la Digi, si tu ai pe cineva de la Digi care poate verifica ce contractant a folosit IP-ul acela (daca e dinamic, pe baza la data/ora in care s-a folosit pe baza de istoric), si-ti zice el numele.

Daca a intrat de pe telefon pe cartela, tu nu ai cum sa afli tu datele astea, doar daca il faci sa dea click si sa instaleze un troian prin care sa ai acces la datele lui de pe telefon, si nu prea mai sunt atatea vulnerabilitati ca si-n trecut sa poti face lucrul asta cu usurinta.

| haileewatson a răspuns:

Nu poti afla