| Stan24 a întrebat:

Cum pot afla parola de la rețeaua mea de WI-FI pe dispozitivul mobil?

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca reteaua ta wi-fi este facuta cu un router montat in locuinta ta, pot exista doua cazuri:
1. Router-ul este cu parola prestabilita de fabricant - in acest caz numele identificare si parola sunt scrise pe eticheta din spatele- sau dedesubtul routerului. Asemenea routere au fost montate pe retelele UPC si Telecom.
2. Router-ul nu are parola prestabilita. Sunt majoritatea routerelor comercializate, la care poate seta utilizatorul modul de securizare si parola de acces. La aceste routere, in lipsa setarii unei parole, wi-fi-ul este "liber", se poate conecta oricine la el.

| LPCTSTR a răspuns:

Vorbesc pentru toti care pomenesc de "modem": Care modem?
I se spune "router" din cate stiu.
Modem-ul nu este capabil de a transmite semnale prin tehnologia Wi-Fi, el face unica conexiune dintre internet si calculatorul tau (un singur cablu fara distribuire intre mai multe calculatoare)(face conexiunea prin intermediul cablului de telefon (tehnologie invechita))(pentru a nu induce pe nimeni in eroare)(acum se foloseste fibra de sticla cu o tehnologie mai compacta care face acest proces mai simplu))
Pentru ca sa spunem ca ai 2 calculatoare si vrei sa ai conexiune la internet (prin cablu) la amandoua, apelezi la un router. Acesta are rolul de imparti banda celor 2 calculatoarele.
Asta se folosea inainte de a fi atat de mult folosita tehnologia Wi-Fi. Dupa au aparut si antene atasate de routere, acestea facand posibila stabilirea conexiunii la internet a dispozitivului tau care are incorporat o antena Wi-Fi
Revenind la problema ta si inlaturand orice nelamurire asupra diferentei dintre modem si router, pe fiecare router, dispozitivul care face posibila legatura la internet a dispozitivului tau (cu antena Wi-Fi), exista o eticheta dedesubt pe care scrie (ar trebui sa scrie) urmatoare: seria, adresa MAC, P/N, Produs ID (informatii mai putin folositoare in acest caz); numele, parola/ Wi-Fi key (informatii folositoare); IP, Username si Password (informatii mai putin folositoare in acest caz; ele sunt folosite pentru a configura reteaua).
Deci, pe tine te intereseaza numele si parola, numele pentru a te ajuta sa identifici reteaua la care te vei conecta si parola care te ajuta sa accesezi reteaua respectiva.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Nu ai cum, numai daca o scrii de pe spatele modemului

| Andrei258 a răspuns:

Este sau in mod normal ar trebui sa fie consemnată pe spatele modemului sau cel mai sigur in actele de garantie daca nu aste trecut pe nici una din variante o stabiliti dumneavoastra

| ciobotarudaniel83 a răspuns:

E scrisa pe modem