| 123123NONAME123123 a întrebat:

Cum se efectuează o tranzacție folosind Bitcoin, care sunt pași(pe care îi face utilizatorul, nu mă interesează procedeul de minare sau cum funcționează teoretic sistemul), dacă îți știi adresa și restul poți face o tranzacție dacă ai aplicația închisă? Dacă ai o sumă de btc într-un portofel pe telefon de exemplu, și acesta se strică mai poți accesa suma sau să faci tranzacții cu adresa pe care o aveai? Adresa aceasta(nu știu clar cum se numește, puteți zice voi) e variabila sau se schimba periodic și o poți transfera pe alt dispozitiv pe ea propriu zis, nu suma din portofel? Cat de sigură e platforma și cât de bine implementate sunt metodele de plată prin bitcoin?

Răspuns Câştigător
| MValentin a răspuns:

Intai:
1. Iti trebuie cont pe un wallet sigur ce suporta moneda bitcoin.
2. Iti faci cont pe platforma respectivă astfel iti poti recupera parola prin,, Ai uitat parola,, deci nu se strica nimic.
3. O sa iti ofere o adresa cu litere si numere random, dar astfel creată incat celelalte portofele si sisteme sa o recunoască.
4. Daca cineva vrea sa iti trimita bitcoin pune acea adresa (optional alte detalii precum email depinde) si cam atat.
5. Daca vrei sa scoti pe card banii poti face din aplicație, dar ti se vor trage taxe. De exemplu trimiti 1 bitcoin taxa va fi de 0.001 depinde. Bafta!

| MValentin a răspuns (pentru MValentin):

Se zice ca aceste tranzacții intre monede virtuale sunt anonime dar nu in procent de 100%

| 123123NONAME123123 explică (pentru MValentin):

Foarte bine, înțeleg, atât despre cum plătesc cu bitcoin direct ceva aș mai vrea detalii și e super