| anonim_4396 a întrebat:

Cum se monetizeaza un canal de muzica pe YouTube?
Și ce înseamnă asta mai exact?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie să intri in parteneriat cu YouTube:
https://support.google.com/youtube/answer/72857?hl=ro

| Ora de net a răspuns:

Salut,

În momentul în care un canal de Youtube devine popular, cu un anumit număr minim de persoane abonate și postează videoclipuri constat care obțin vizualizări semnificative, proprietarul acestuia poate să aplice pentru a intra în Programul de Parteneriat Youtube (YPP).

Cea mai frecventă modalitate de monetizare pe Youtube este cea de publicitate. Înainte sau pe parcursul videoclipului vor fi afișate reclame pe care utilizatorii le vor vedea în timp ce se uită la videoclipul respectiv. Astfel, într-un mod simplificat, creatorul de conținut primește bani numai după ce a fost acceptat în Programul de Parteneriat Youtube și din faptul că alți utilizatorii se uită la reclamele afișate în timpul videoclipurilor lui.

Găsești aici un videoclip introductiv: https://support.google.com/youtube/answer/72851

| anonim_4396 explică (pentru Ora de net):

Eu vreau sa îmi creez un canal de muzica în care sa postez piesele mele pentru care o să obțin drepturi de autor.
În cazul asta cum as putea sa primesc bani din vizualurările conținutului meu de pe YouTube?