| barbat32 a întrebat:

Cum se poate dezactiva de pe un calculator-PC locatia, ca sa nu mai primesti reclame sau sa te urmareasca altii.Mereu primesc tot felul de tampenii. Vreau sa stau linistit si sa nu ma mai deranjeze nimeni.Ma poate ajuta cineva cu cateva setari? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Foloseste browser-ul Mozilla Firefox si instaleaza pe el add-on ul "Adblock Plus".
Vei scapa de majoritatea acelor reclame nedorite.
Totodata ar fi indicat sa instalezi si un program antivirus care sa-ti verifice si traficul de internet. Iti recomand "AVG Free", perfect pentru uz casnic.

4 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Salut!

În cazul în care folosești Windows este nevoie să mergi în Meniul de start (din partea stângă jos) –> Setări –> Confidențialitate/Privacy –> Locație.

Dezactivarea locației nu te va scăpa de reclame. Cel mult nu vei mai primi reclamele specifice locației respective, dar tot vei vedea alte reclame.

Pentru a bloca o parte din ele, în funcție de ce browser folosești poți să instalezi o extensie de blocare a reclamelor, AdBlock.

Pentru a te asigura că reclamele pe care le vezi nu sunt din cauza unui virus de pe calculator, îți recomand să scanezi calculatorul cu un antivirus actualizat.

| Osneros a răspuns:

Au auzit de adblocker? Intreaba-l pe Google, poate stie el.

| barbat32 explică (pentru Osneros):

Va multumesc pentru raspuns.Zi buna si sarbatori cu drag!

| Mandeliu a răspuns:

Salut,

Din ce stiu eu, nu ai alta solutie decat sa te conectezi la un VPN pentru a nu iti mai fi cunoscuta locatia, si de obicei vin si cu un plan lunar de plata aceste VPN-uri. Sunt cei de la NordVPN sau TunnelBear care te-ar putea ajuta cu asta, ca sa dau asa cateva nume.

Succes, numai bine.