| Drsss a întrebat:

Cum site-urile "shock gore" si altele de genul acesta au voie sa posteze asemenea videoclipuri? Cum este legal? Oricine poate accesa acele site -uri, politia doarme?

Răspuns Câştigător
| jaj a răspuns:

Politia nu prea are legatura cu ce se intampla, site-urile intiale in care apare prima oara videoclipul cu pedofilie sau crima (am vazut destul de multe) este de pe deep web sau zone online greu de accesat. Deaorece deep web-ul e plin de scam-uri si falsuri, este extrem de greu sa gasesti site-uri pe bune (red room-uri etc) iar shock gore gaseste video-uri care nu pot fi dovedite a fi reale si in caz ca sunt luati la intrebari ei spun ca nu ei au produs videoul si spun ca nu stiu daca e real (e ca si cum ai zice ca o crima dintr-un film SF e reala).

2 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Salut,

Am anunțat serviciul esc_ABUZ care se ocupă de verificarea și raportarea către poliție a conținutul care este ilegal. Există autorități specializate atât la nivel național cât și internațional care lucrează permanent pentru a elimina de pe internet conținutul ilegal.

Ne dăm seama cât de mult disconfort și impact negativ pot să creeze astfel de videoclipuri. Responsabilitatea noastră, ca utilizatori ai internetului, este să evităm să căutăm, să accesăm sau să distribuim astfel de site-uri.

Dacă întâlnești conținut periculos pentru un copil sau adolescent, nu ezita să raportezi acel conținut aici: https://oradenet.salvaticopiii.ro/esc-abuz

| StaticLight a răspuns:

Atat timp cat nu sunt crime sau acte de pedofilie e legal.