| jonsnow74 a întrebat:

Cum va explicati ca niste oameni ca Iceman (care are doar 9 clase) sau Tinkode (care nu era geniu in liceu/facultate) au putut sa sparga atatea site-uri? (NASA, Microsoft, Bitdefender etc etc)
Sunt intr-adevar acesti hackeri romani niste genii in informatica?
Si intrebarea care ma framanta cel mai mult, de unde au invatat atatea? Ce notiuni trebuie mai exact sa ai ca sa fii un astfel de hacker? Este atat de greu sau sunt doar foarte greu de aflat informatiile necesare spargerii unui site?
Sunt curios ce limbaje de programare cunosc acesti hackeri.

5 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Dar cine dracu a zis ca trebuie sa ai scoala ca sa fii hacker? Voi inca nu ati iesit din bula imaginara comunista in ce priveste informatiile cel mult mediocre pe care le poti lua dintr-o scoala, corect?! ''Si intrebarea care ma framanta cel mai mult, de unde au invatat atatea? Ce notiuni trebuie mai exact sa ai ca sa fii un astfel de hacker? Este atat de greu, sau sunt doar foarte greu de aflat informatiile necesare spargerii unui site.'' De pe net au invatat, doar nu de la ora de TIC.Sunt informatii pe care nu toti oamenii sunt in stare sa le foloseasca sau au habar ce sa faca cu ele. Poti spune ca au un IQ peste medie, in special peste ''geniile'' cu facultate care vand la tejghea.Nu vei gasi nici macar pe deep web pas cu pas cum sa spargi un site. Odata ce ai invatat anumite notiuni de ''constructie'' ale unui site web, il poti ''demola''. In principiu ai nevoie de HTML la perfectie, C, C+, poate inainte de C+ incerci Python care este mai simplu dar neslefuit. Odata avansat in cele mentionate continui cu Java Script

| 120bulevard a răspuns (pentru siriusblack98):

Cu C si C++ nu poti face niciun site, poate doar cu C# dar partea back-end

| 120bulevard a răspuns:

Iti pot spune eu cum, dar nu pe TPU, bineinteles

| jonsnow74 explică (pentru 120bulevard):

De ce? da-mi pm pe TPU

| Bariel a răspuns:

De iceman stiu ca am auzit in acel documentar ca se joaca cu calculatoarele din anii 90, timpul ar fi explicatia aici.Si de tinkode se ocupa cu hacking de mult timp, cel putin primul video publicat e de acum 6 ani cand a spart nu stiu ce site