Întrebare recomandată | numeoriginal123 a întrebat:

Daca cineva detine informatille de pe fata cardului meu de credit, ce poate face cu ele?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nimic, fără codul de securitate (scris pe verso) și eventual și telefonul tău mobil pentru un cod de confirmare.

| Ora de net a răspuns:

Salut,

Nu se poate realiza o plată online dacă o persoană nu are cele trei informații importante de pe card, numărul, data de expirare și CCV-ul de pe spate.

În plus, majoritatea băncilor oferă și măsuri suplimentare de siguranță, prin verificarea în doi pași. Având nevoie atât de informațiile de pe card cât și de codul sau parola primită pe telefon, aplicație sau token.

Dacă ești îngrijorat de faptul că este posibil ca persoana respectivă să obțină și numărul de pe spatele cardului verifică cu banca de care aparții care sunt variantele suplimentare de siguranță pe care le ai deja sau pe care le poți activa. O altă variantă este să ceri băncii să îți elibereze un alt card care să-l înlocuiască pe cel curent. Cel nou va avea alte date pe el.

Îți recomandăm să identifici care este modul prin care datele de pe cardul respectiv au ajuns la altcineva și să faci tot posibilul în viitor ca acestea să nu fie cunoscute de o altă persoană.

| floreadan a răspuns:

Pe scurt nimic, va avea nevooie de codul de securitate de pe spate.

| TheWznd a răspuns:

Dacă nu are și codul de securitate de pe spate, nu poate face nimic.

| Ungurean_Andrei_1999 a răspuns:

Nu poate face nimi fara codul de pe spate si CNP-ul tau, depinde ce tranzactii face.