| LaurentiuNicu04 a întrebat:

Daca editez o imagine mai pot primi copyright?

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Da. Acum sunt cateva exceptii precum :
- Utilizarea imaginii in scopul de a o critica, exemplifica sau analiza
- Reproducerea pentru informare şi cercetare
- Parodierea imaginii

Pentru a evita problemele legate de copyright, foloseste imagini CC0 / CC3.0 de pe site-uri precum pexels sau unsplash.

5 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Bună,

Depinde foarte mult de tipul de copyright pe care îl are imaginea respectivă. Mai multe despre asta poți citi aici https://en.wikipedia.org/wiki/Copyright Sfatul nostru este să folosești materiale care au licențe „creative commons" și să citești cu atenție termenii și condițiile siturilor unde încarci pozele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pentru a evita asta trebuie să o redesenezi de mână și chiar și așa riști dacă seamănă prea mult.

| MarinicăEu a răspuns:

Da

| Diniţă_Florin_2000 a răspuns:

Nu nu mai poti primi.dar poti pune link de unde ai luat-o sa fi sigur

| PainTech a răspuns (pentru Diniţă_Florin_2000):

Ai baza legala pentru raspunsul asta, sau e dat doar asa la nimereala?