| tonyc7 a întrebat:

Daca gasesti o persoana pe Facebook pe care nu o ai in lista ta de prieteni si ii trimiti mai intai mesaje (inainte de a o adauga in lista ta), ea iti poate vedea acele mesaje?
Sau trebuie mai intai sa o adaugi in lista ta, apoi ea sa accepte cererea, pentru ca mesajele tale (trimise prin mesageria/chat FB) sa poata fi vazute de ea?

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tot nu ești lămurit...
Haide că o să iti arăt si in exemple cu imagini.

I. Cand tu trimiti cuiva un mesaj pe Messenger, el va primi notificare și il va putea vedea aici:

https://ibb.co/KXj9SY5
-> la Message Requets!

II. Le poate vedea si le poate citi, fără ca tu să fii notificat in vreun fel.
Apoi, are de ales dacă apasă pe Delete sau Block.
Sau, Ignoră!
https://ibb.co/s9cQdmJ

Pană nu iti dă accept (acceptul inseamna sa iti spuna macar un cuvant, orice!), in dreptul mesajului tău va apărea doar acest simbol:
https://ibb.co/rMBzr1T

Doar dacă iti răspunde la mesaj, atunci tu vei fi apt să ii vezi bulina verde (altfel spus, "Active Status"- dacă e online sau offline)

III. Pe messenger mesajele citite nu sunt bifate cu două linii ca pe whatsapp.
Aici, poza de profil ( in miniatura) a celuilalt căruia i-ai scris "coboară" in dreptul mesajului tău!
E semn că mesajul a fost citit!

Și inca ceva!
Eu m-am trezit cu zeci de cereri de mesaje, unele din 2016-2017, si habar nu aveam de existența lor! Fiindcă eu, neintrand prea des pe Facebook, notificarea a fost "îngropată" de alte notificări noi și... nu le-am vazut pana in 2022.

Te sfătuiesc să intri pe una dintre postările ei publice si la "comentarii" să-i spui că i-ai trimis un mesaj privat. Iar dacă si atunci păstrează tăcerea, poti spune. bye-bye, tuturor speranțelor, in acest sens.

| Jessica1235 a răspuns:

Le poate vedea și fără să o ai la prieteni. Acum câteva săptămâni mi-a trimis o fată cerere și mi-a trimis și mesaj, am putut să-i vad mesajul fără să-i accept cererea

| tonyc7 explică (pentru Jessica1235):

OK, te cred, insa nu inteleg de ce aceste mesaje trimise nu apar ca fiind vazute de persoana care le-a primit (prin bifa aia colorata).

| Jessica1235 a răspuns (pentru tonyc7):

La Whatsapp poți seta ca atunci când primești mesaje de la cineva și le citești dar el totuși să nu vadă ca tu le-ai citit, adică bifa să fie tot gri în loc de albastru, la Facebook nu știu dacă se poate face așa ceva sau poate așa e setat de ei, să nu se coloreze bifă dacă nu ai persoana respectivă la prieteni.

| Gândesclarece a răspuns:

Pot fi văzute mesajele fara sa o ai la prieteni. In primul rand ești băgat la request și îi dă și notificare cu numele tau că i ai trimis mesaj. Daca n are bifa aia colorata înseamnă că n are netul deschis. Nu exista sa dai mesaj și chiar daca are netul deschis sa nu ți apară bulina albastra.

| tonyc7 explică (pentru Gândesclarece):

OK, dar tot nu inteleg, pentru ca in multe cazuri am observat ca bulina aia nu se albastreste cu zilele! Iar eu nu cred ca o fata nu intra cu zilele pe net absolut deloc... Si la multe am observat chestia asta, nu doar la una! Deci tot nu inteleg...