| Alexandrionelu a întrebat:

Dacă o persoana fizica sau juridica locuieste într-o tara și deține un website care este găzduit într-o alta tara, cărei legislații trebuie sa i se supună?
De exemplu: Vasile din România deține www.infopisici.ro, site găzduit pe un server din Germania. Dacă Vasile face afeceri ilegale cu pisici prin intermediul acestui site, în care tara va răspunde în fata legii, în România sau în Germania?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Serverul nu răapunde de activitatea sitului. Răspunde propietarul.

| Alexandrionelu explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc. Asa ziceam și eu doar ca cineva se încăpățânează sa ma contrazică cu asta laughing

| Ora de net a răspuns:

Salut!

Nu există un răspuns standard deoarece depinde foarte mult de factori precum: tipul de activitate, serviciul de găzduire folosit, legislația țării în care se află găzduirea (în cazul în care are o locație fixă), țara în care se desfășoară activitatea și țara în care se află persoana respectivă.

Fiecare serviciu de găzduire are propriii Termeni, Condiții și Reglementări, iar fiecare țară are stabilită propria legislație. În cazul în care dorești să desfășori o anumită activitate online despre care ai suspiciuni că poate fi considerată ilegală într-o anumită țară, să te informezi foarte bine înainte.

Este important să luăm în considerare toate aceste aspecte și să nu desfășurăm o activitate care poate fi considerată ilegală în una dintre țările implicate.

| Alexandrionelu explică (pentru Ora de net):

Interesant răspuns, mulțumesc. Habar nu aveam, deși am avut 6 site-uri în trecut, toate găzduite pe Hostgator USA. Niciodată nu am studiat legislația acestei tari, nici măcar nu știu in ce stat aveau serverele și totuși nu am avut nici un fel de probleme.