| anonim_4396 a întrebat:

Daca schimb internetul acasa, adica sa renunt la asta si sa imi fac altul pe numele asta sau pe alt nume, atunci primesc alt ip?
Iar internetul asta, pe care eu il accesez acum si tot istoricul din el legat de toate site-urile pe care le-am accesat, nu se va asocia cu internetul nou?
Adica o ia de la 0 cu totul?
Iar daca imi mai intra cineva in calculator sau telefon, o sa vada doar istoricul de pe internetul nou si de pe celalalt vechi nu?

Sper ca intelegeti ce vreau sa zic.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu il mai vede nimeni daca il stergi din browser. Incep sa ma intreb ce ilegalitati ai facut de pui intrebarile astea... sper doar ca e po.rn de slaba calitate

25 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ip se schimba la o simpla reconectare la ISP dapai cand schimbi ISP cu totul
Nu are absolut nicio treaba IP cu istoricul tau de navigare. Ala e stocat de browsere pe sistemul de operare sau pe conturile de google... depinde ce browser folosesti sau cum il folosesti.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Da, dar se mai stocheaza undeva, de unde noi nu il putem sterge.
Pe ala nu pooate sa-l vada decat operatorul de internet, sau politia sau hackerii cred.

Eu voiam sa zic ca daca renunt la acest internet si imi fac altul, dar tot pe numele asta sau pe alt nume, atunci istoricul cu toate site-urile pe care le-am accesat raman, dar doar pe internetul cel vechi, si nu se asociaza cu cel nou.

Eu te intreb acum, daca imi fac alt internet, atunci cand imi intra cineva in calculator si in telefon, o sa mai vada istoricul din internetul cel vechi sau o sa vada doar din asta nou?

Ca ce vreau eu sa fac este ca si cum si-ar face vecinul internet care nu a avut niciodata.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Istoricul tau ramane stocat doar la tine pe telefon/pc. Iti schimbi ISP-ul, nu se schimba nimic.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Istoricul se tine in browser si / sau pe conturile de google. NU ARE NICIO LEGATURA CU ISP DE UNDE AI INTERNET.

Logurile cu accesarile tale probabil ca sunt stocate si de ISP dar asta e irelevant. Tu poti schimba 100 ISP uri, dac anul stergi istoricul din bworser el tot acolo va fi.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pe mine nu ma intereseaza ca ramane acolo, chestia e ca nu vreau ca internetul pe care o sa-l configurez pe numele nou sa se asocieze cu celalalt vechi.

Tu ai inteles ce am vrut sa zic?

| anonim_4396 explică (pentru DoctorWh0):

Ramane stocat si altundeva, dar pe ala nu poate sa-l vada decat furnizorul de internet si politia

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am inteles ce vrei tu, dar tu nu pricepi ca istoricul tau vizibil in browser nu are nicio legatura cu ISP. Si fara sa schimbi ISP daca stergi istoricul nu il mai vede nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pai si ce istoric vede ISP atunci?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei au logat traficul tau, dar nu il afiseaza nicaieri vizibil tie sau altcuiva. Istoricul browserului tau, asa cum il vezi tu, e salvat local la tine in calculator

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Si doar sterg istoricul de aici si din contul de la google si nu il mai vede nimeni?

Eu am mai sters istoricul din telefon, calculator si mi-a intrat un hacker si l-a vazut

| DoctorWh0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si atunci care e problema?
Daca nu te apuci sa omori lumea pe strada nu se uita nimeni prin servere sau pe unde au ei stocate aceste date.
Nici nu merita sa se chinuie atat degeaba.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Cam da, po n o laughing))

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu il mai vede nimeni daca il stergi din browser. Incep sa ma intreb ce ilegalitati ai facut de pui intrebarile astea... sper doar ca e po.rn de slaba calitate

Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu mai vrei sa se vada istoricul tau de internet, pur si simplu stergi istoricul COMPLET din browser-e (Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Opera sau ce folosesti sau - si mai radical - re-instalezi intregul sistem (de operare).
Daca vrei sa-ti schimbi IP-ul, atunci e suficient sa-ti scoti toate aparatele de internet (router, modem etc.) din priza, pentru 1 minut. Doar daca ai abonament pentru IP fix (mai scump), atunci trebuie sa apelezi la furnizorul tau de internet, pentru schimbare.

Daca iti folosesti un sistem de protectie suficient de bun, facut de specialist (asta te costa!), atunci poti elimina 99.999% patrunderea hackerilor in sistemul tau.

Pentru mai multe detalii ma poti contacta in privat.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Pai indiferent ca sterg istoricul din browser sau din contul google, el se mai salveaza undeva, pe acela poate sa-l vada doar politia si furnizorul de internet sau hackerii cred
Pe ala nu il pot sterge.

Eu voiam sa zic ca daca schimb internetul asta cu unul nou, configurat pe alt nume, istoricul din cel vechi nu se mai asociaza cu cel nou, nu?
Adica daca imi intra cineva in calculator sau in telefon, o sa vada doar istoricul din internetul configurat pe numele nou?
cu toate ca celalalt istoric din cel vechi nu se va sterge probabil.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci:
- Un istoric se stocheaza pe calculatorul /telefonul tau - acesta se poate sterge de pe aparat.
- Alt istoric se stocheaza pe un server la furnizorul tau de internet, care se pastreaza timp de 6 luni (conform legii). Istoricul contine link-urile la paginile accesate de tine, abonat. La acest istoric nu poate avea acces nici un hacker prin internet (se poate accesa dar cu mandat judecatoresc special).

Ca urmare, chiar daca te muti pe alta retea, timp de un jumat de an vor fi pastrate accesarile facute de tine (la vechiul furnizor).

Daca ai sters istoricul de pe calculatorul tau sau chiar ai sters si reinstalat tot sistemul, atunci la tine nu va gasi nici un hacker nimic despre istoricul tau anterior.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Pai daca de exemplu am dat resetare din fabrica la telefon, fara sa sterg istoricul din browser, mai poate sa-l vada?

Sau daca sterg un cont de google, fara sa sterg istoricul din el, poate sa-l mai vada, chiar daca contul este sters?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai dat resetare de fabrica, atunci TOTUL s-a sters din memorie, dupa care s-a reinstalat doar sistemul original, din fabrica.
Daca stergi cont-ul Google, atunci este posibil sa mai ramana ceva urme de informatii in sistem, dar acele indormatii nu orea se pot accesa prin internet (doar prin conexiune directa prin cablu la un alt calculator).

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Pai si ce se intampla cu istoricul dintr-un cont de google sters?

| JicaContra a răspuns:

Toti civilii in IT mananca rahat serios la ideea de IP
no offence dar afirmatia e total adevarata

DACA NU ai internet business, ATUNCI NU AI IP-UL TAU... DELOC
NUMAI la internet business ai o facilitate numita "ip fix"
altfel, cand te connectezi la internet primesti un IP oarecare, disponibil in momentul ala

iar asta se aplica la TOATE ISP-URILE!
FARA NICI O EXCEPTIE... OARECARE

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica as vrea sa fie gen, ca si cum as da resetare din fabrica la telefon.

| DoctorWh0 a răspuns:

Ip nou primesti si daca iti cade curentul.
Daca ip static, asta e altceva. Plus ca mai costa si bani extra.
Istoricul este salvat local, dar si la astia pe servere. Pe tine nu te intereseaza istoricul de la ei. Nu vei incepe nimic de la 0. Totul va fi la fel ca inainte. Singura diferenta va fi viteza.

| anonim_4396 explică (pentru DoctorWh0):

Pai istoricul de pe internetul ala vechi ramane acolo, dar daca imi fac alt internet pe alt nume, atunci e ca si cum si-ar face cineva care nu a avut niciodata internet, si atunci o ia de la 0, nu?
Si atunci cand mai intra cineva in calculator sau telefon, nu o sa mai vada istoricul de pe internetul vechi, ci doar de pe cel nou.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce intelegi tu prin "internet"?
Ca eu nu mai inteleg nimic...

| Ciprian2019 a răspuns:

O sa ai ip nou. istoricul e retinut de sistemul de operare in chrome sau ce browser folosesti

| anonim_4396 explică (pentru Ciprian2019):

Istoricul de navigare mai ramane si in contul de la google, si indiferent ca il stergi din cont sau din browser, el mai ramane undeva, dar pe acela n poate sa-l vada decat operatorul de la internet si politia.