| Badita_Raul_1998 a întrebat:

Dacă un copil de 12 ani sparge conturile altor persoane și schimba și parola, poate fi sancționat într-un fel? El sau familia?
Este vorba de conturi de pe jocul "Roblox", dar intra și pe conturi de Facebook.

Răspuns Câştigător
| seularts a răspuns:

Normal ca da! Exista legi pentru minorii care fac infractiuni. In Romania minorii ajung in puscariile de adulti pentru lucruri mult mai marunte. Normal ar fi sa ii trimita la un centru de reeducare insa acest lucru nu se intampla de obicei!

14 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Teoretic da, practic nu ii pasa nimanui de contul tau de Roblox.

| Badita_Raul_1998 explică (pentru PainTech):

Nu contul meu este in "pericol" ci al altor copii care ma întreabă ce sa facă.

| PainTech a răspuns (pentru Badita_Raul_1998):

Spune.le sa aleaga o parola cat mai lunga, sa nu aiba aceeasi parola la mai multe conturi si sa nu dea contul altor persoane.
Daca nu, prostia si imprudenta se plateste. Macar o sa invete ceva despre siguranta in mediul online.

| mudokins78 a răspuns:

Puscaria te mananca! vezi ca am transmis IP-ul la Militie!

| Ora de net a răspuns:

Buna, Raul,

Desi spargerea conturilor este un lucru ilegal, din cauza legislatiei interpretabile si a lipsei de personal, exista posibilitatea ca situatia sa fie solutionata greu de catre autoritati.

Recomandarea noastra este sa iti setezi parole sigure si sa iti securizezi conturile folosind o adresa de email alternativa sau numarul de telefon. Mai multe aici http://oradenet.salvaticopiii.ro/......eni-contul

| asperger3 a răspuns:

Legea e prost formulata. Pana la 14 ani nu pateste nimic, dar cred ca parintii pot pati ceva. Depinde de gravitatea faptelor. NU cred ca pentru un joc sa fie facut un dosar pentru infractiuni cibernetice.

| nelyjoly a răspuns:

Asta poate fi doar ca o joacă la început, un mod de ati testa capacitatea, dar pe viitor poate avea urmări negative. Deci ATENŢIE!

| Matteo1234 a răspuns:

Nimeni nu face nimic pentru conturi de roblox sparte, poate o sa te prinda si o sa baneze contul respectiv, in rest, nimic, cat la treaba cu Facebook-ul, la fel, nu o sa stea nimeni pentru 1-2 oameni cu conturi sparte, bafta, si eu te sfatuiesc sa te opresti din treaba asta, nu de alta, dar e foate neplacut sa-ti fie contul spart, pe orice joc sau site de socializare.

| Badita_Raul_1998 explică (pentru Matteo1234):

Nu eu fac asta, unul pe care l-am cunoscut o face.

| Matteo1234 a răspuns (pentru Badita_Raul_1998):

Atunci transmite-i lui asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Matteo1234):

Asa crezi tu cu gandirea ta de rahat.
Conturile lui sunt proprietatea lui privata, fiind sparte aluia i se vor largi gaurile in puscarie.

| Matteo1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi-mi tu cand a fost cineva inchis ca a spart un cont, doua, de Facebook sau roblox si a fost inchis

| anonim_4396 a răspuns (pentru Matteo1234):

Daca tu nu stii decat fake news romanesti, ai face bine sa te uiti la stirile din afara.

| Matteo1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un raspuns mai sec nu puteai sa dai sincer.