| anonim_4396 a întrebat:

Daca un hacker imi sparge contul de mail si imi ia informatii personale si face chestii rele, eu trebuie sa platesc prntru ele?

Răspuns Câştigător
| Clorox a răspuns:

Nu e FBI-ul, silly, sunt virusi!winking

5 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Buna Maria,

Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji. Pentru ca cineva sa-ti foloseasca identitatea ar trebui sa aiba foarte multe informatii despre tine - informatii care nu se gasesc pe adresa de email.

In plus, nu trebuie sa crezi orice mesaj pe care il intalnesti pe Internet. Vei primi foarte multe mesaje Spam, dar important este sa nu le mai deschizi, ci sa le marchezi ca Spam.

| HMike a răspuns:

In general nu, adica, hackerul face cum vrea, cu parole in general nu le da inapoi, dar daca ai un virus de tipul cryptolocker [blocheaza toate fisierele], da, vei putea platii. Funda?

| anonim_4396 explică (pentru HMike):

Cum adica blocheaza fisierele? Primesc mailuri aproape zilnic spam de la FBI cica in care zice ca trebuie sa platesc 10 mil$

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Dar scrie la sfarsit ca mailil a fost scanat de Avast Antivirus.Au scris asta ca sa para real?

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt virusi care trec peste antivirus cu usurintawinking

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e FBI-ul, silly, sunt virusi!winking