NicolaeComan
| NicolaeComan a întrebat:

De ce atunci când accesez anumite site-uri, în special pagini din Wikipedia, îmi apare imaginea de mai jos?
https://vignette4.wikia.nocookie.net/......ion/latest

... iar pagina respectivă apare mai târziu, uneori după ce dau refresh.
Ce ar trebui să setez ca să nu mai apară asta?

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E conexiunea de internet slaba, asa imi mai apare si mie. Daca persista incercati sa umblati la sursa.

| Mayar a răspuns (pentru Bondarel99):

Da, ai dreptate

Bula
| Bula a răspuns:

Ai conexiune slaba de internet (raspunde incet si se pierd multe pachete).
Cauza poate fi viteza mica asigurata de furnizorul tau de internet
sau local din router, calculator etc.

Intra aici si masoara viteza de descarcare/incarcare, precum si raspunsul (Ping):
http://www.speedtest.net
Cu cat ai Ping mai mare, cu atat conexiunea internet este mai slaba (Ping peste 50 explica problema ta si trebuie reclamat). De asemenea, daca vitezele sunt sub 10Mbps, denota tot viteza slaba al retelei de internet).

Alta cauza poate fi si calculatorul tau, mai vechi si supra-incarcat. Gradul de ocupare ale resurselor (procesor, memoriile RAM) le poti vedea grafic in Task Manager. Daca sunt peste 60-70%, atunci si calculatorul e de vina.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Bula):

Am facut si eu testul. Daca imi arata asa inseamna ca e ok?
PING
9 m s
DOWNLOAD
42.30 Mbps
UPLOAD
24.34 Mbps

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conexiunea la internet este prea slaba. De aceea apare mesajul ala

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bondarel99):

Da, destul de bun.
Vezi si resursele (CPU si memorie fizica) in Task Manager (apasa tastele Ctrl + Alt + Del deodata, impreuna).

NicolaeComan
| NicolaeComan explică (pentru Bula):

Nu e asta cauza.
La speedtest.net mi-au ieşit: ping 10, download 12, 67 Mbps, upload 6, 09 Mbps.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Aceasta problema apare de la conexiunea de internet. Te sfatuim sa ii rogi pe cei care iti furnizeaza internetul sa verifice daca conexiunea functioneaza.