| Eddy02 a întrebat:

De ce cu toate ca s-au facut 30 de raportari la un cont care incalca regulile de confidentialitate, instagramul nu sterge contul? Am completat si formulare in care le-am aratat si dovada. Oare sa afecteze Corona Virus modul in care functioneaza sistemul lor in ultima vreme?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De spre ce reguli de condfidentialitate vorbesti?
Ca ceea ce crezi tu, s-ar putea sa nu fie interzis pe Instagram.
Daca era ceva ilegal sau contra regulilor, era demult contul sters.
Da-ne explicatii mai clare sau pune aici contul ala de Instagram, care incalca regulile.

| Eddy02 explică (pentru Violleta2022):

Pai si-a facut un cont, cu alt nume dar a luat toate pozele de la o prietena.Inclusiv aia de profil si tot si si-a mai facut si 1100 de urmaritori.Ii foloseste identiatea.Cam tot ce posteaza fata respectiva, apare si pe cont, cu aceleasi ganduri si tot.Asta nu este un act de incalcare a regulilor de confidentialitate? Emilia Jurcanu se cheama contul fake iar pe fata o cheama Domnicuta Morosan

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eddy02):

Nu, nu-i act de incalcare a confidentialitatii, ci "furt de identitate".

| Eddy02 explică (pentru Violleta2022):

Ok.Si nu e un act ilegal la care trebuie luate masuri?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eddy02):

Bineinteles ca este un act ilegal, dar pana nu-l raportezi corect, nu se pot lua masuri.
Voi ati raportat "incalcare de confientialitate" care este frectie la picior de lemn, pentru Administratia Instagramului.

"furtul de identitate" trebuie marcat in raportarea din Instagram!

Spune-i fetei careia i s-a furat identitatea, sa faca raportare din nou, selectand urmatoarele:
1. Report
2. Report Account
3. it's pretending to be someone else
4. Me

I se va cere copie dupa buletin, cu poza si datele personale vizibile. sa trimita sis a astepte rezolutia instagramului.

| Eddy02 explică (pentru Violleta2022):

Nuj cum sa iti spun dar s-au completat peste 10 formulare in care am aratat si dovada si copie de buletin.Am completat la furt de identitate, eu m-am exprinat gresit.Si cele 30 de rapoarte tot pe furt de identitate au mers.Le-am pus si link-uri de la poze si tot.Nu au inchis contul nici acum

| PainTech a răspuns:

"De ce cu toate ca s-au facut 30 de raportari la un cont care incalca regulile de confidentialitate, instagramul nu sterge contul?"

Nu conteaza numarul de raportari. Conteaza ca raportul sa fie cat se poate de legit, coerent si sa fie clar ca exista un furt de identitate.

"Oare sa afecteze Corona Virus modul in care functioneaza sistemul lor in ultima vreme?"
Sunt sigur ca moderatorii pot lucra si de acasa, nu ar trebui sa fie asta o problema.