| tonyc7 a întrebat:

De ce unele persoane de pe Instagram cu conturile private au sute si chiar mii de urmaritori daca au postate doar una sau doua fotografii (unele aparand chiar si cu 0 fotografii)? Care e explicatia?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mulți cumpără like-uri si followeri, legal.

Alții descarcă aplicatii ilegale, pentru a "umfla" numărul urmăritorilor. Se pot descarca si aplicatii individuale, doar pentru a avea sute/ mii de like-uri.
Cert e că atunci când te depistează cei de la Instagram, îți inchid definitiv contul dacă se constată că acesta incalcă termenii și condițiile Instagram.

Iti citez ceva:

"O căutare rapidă pe Google îți arată zeci de site-uri care oferă atât de mulți urmăritori și aprecieri cât ești dispus să plătești. Prețurile pentru 1.000 de urmăritori, de exemplu, variază de la 10 la 15 dolari.
Am descoperit că 20-30% își vor umfla în mod artificial măsurătorile într-un fel sau altul, fie că vor cumpăra urmăritori falsi, like-uri false, comentarii sau chiar vizualizări la story-uri", spune Andrew Hogue, cercetător și dezvoltator în cadrul IG Audit, un instrument online utilizat pentru a estima numărul de urmăritori falși pe profilurile Instagram.

Zilele trecute a existat o postare, aici pe TPU, in care cineva se plangea că i-a fost blocat contul după instalarea unei aplicatii ilegale...

https://www.tpu.ro/......i-cred-ca/

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Folosesc doar storyurile

| ReddY25 a răspuns:

Cred ca sunt hackeri

| ROB3RT89 a răspuns:

Posibil sa fie pesoane mai cunoscute.
Oricum, interesant mod sa-ti ocupi timpul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce iti pasa?
Exista, persoane/organizatii/aplicatii care contra cost pot creste numarul de urmaritori folosind conturi false.
Exista boti care dau follow la orice cont pentru a promova ceva, pentru a incerca sa fure date, etc.
Pot avea conturi publice cu mult mai multi urmaritori care incearca sa urmareasca si contul privat.
Pot avea o expunere foarte mare pe alte site-uri de socila media, si nu numai, care fac trimitere la contul personal de Instagram.
Poate au fost publice la un moment dat.

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Imi pasa pentru ca vrand-nevrand dau peste ei. Unii imi trimit si follow. Si cand vad ca nu au poze deloc sau mai deloc imi vine sa ii ignor.

| MagdaaaaX a răspuns:

Buna. Eu sunt una dintre acele persoane? Eu am contul de vreo 6 ani, timp in care am tot postat, dar fiind poze mai vechi am preferat sa le arhivez. De aceea am acum 1k+ urmaritori, dar doar cateva poze.