| OanaMaria31 a întrebat:

De curând am aflat de aplicatia Wish si mi-am instalat-o. Lucrurile sunt prea ciudate, de ce aproape toate sunt la 4 si 8 lei? Îmi puteți sugera o astfel de aplicație? In aceasta nu prea am incredere, mi s-a spus ca sunt numai chinezării și nici nu sunt de calitate.

Sau știți site-uri sigure de pe care pot face cumparaturi si fara sa am surprize neplăcute? Cer si detalii va rog.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Wish.com, e site real, cu produse adevarate, si-ti vin acasa.

Uneori scrie clar: produsul gratuit, dar transportul costa. Pe Wish trebuie sa citesti tot ce scrie la descriere, de ex. hard disk 10 TB la 2 euro? Nu, scrie clar ca e doar carcasa, hard diskul trebuind sa-l adaugi tu personal. Deci: casca bine ochii la ce scrie!

Si nu e obligatoriu mai ieftin ca altundeva. De ex. am comandat o lanterna, a venit fara acumulatori (tip 18650) si fara alimentare, m-au costat astea mai mult ca lanterna. De fapt, nu mi-au promis acumulatori si alimentare, asa ca nu au comis nicio escrocherie.

Plus: atentie la vama/TVA. Eu fac mai multe comenzi mici decat una mare, tot banii aia ii platesc pe produse si transport, dar scap de TVA si de vama.

E bun daca stii bine ce cumperi, de ce si la ce pret. Nu trebuie sa cumperi impulsiv.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e un site de chinezarii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aplicatia este un simplu soft care transforma preturile in Lei. Nu este un magazin din strainatate. Preia produse din strainatate si le pune pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wish. Ce-ti spune numele? Iti doresti sa primesti chestia aia, dar nu o faci, sau daca o faci e random calitatea. Au preturile asa mai mult ca sa-si permita oricine sa faca comenzi. Un youtuber si-a testat norocul cumparand 1K chestii de la ei.

| Daniel31 a răspuns:

1. Sunt chinezarii
2. Uita-te atent si la descriere. La unele sunt imagini cu un telefon, dar in pachet nu e inclus decat cablul USB

| iamdeeeeeni a răspuns:

AliExpress. Am în prezent comenzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am zis nicaieri copile ca e escrocherie/fake. Invata sa citesti. E facut pentru distractie mai mult.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa spun: am cumparat mai multe produse de acolo. Daca stii ce cumperi este un website bun. De ex. am cumparat o luneta cu 13.10 Euro si e buna (mareste mult mai puternic decat binoclul meu). Lanterna cumparata e puternica, deci si ea e buna. Am cumparat doua tastaturi cu mouse, si ele bune. Am cumparat un smartwatch DZ09, si el bun. Am cumparat un ceas cu LED-uri, mare, de pus pe mobila, si el bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Tu ai ceva probleme cu caputul. Am zis eu ca ar fi scam? Si eu am cumparat mingi de sticla si lanterne sa fac experimente. Posibil vocile tale din caput sa strige: "blackfire zice ca wish e scam". Miss me with that weird *** laughing

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Era un comentariu la "E facut pentru distractie mai mult", desteptule.

| Ora de net a răspuns:

Buna, Oana,

Pentru a te asigura ca un site de cumparaturi este de incredere te incurajam sa verifici daca acesta are date de contact, adresa magazinului fizic si datele fiscale ale firmei. De asemenea, poti incerca sa cauti pe internet recenziile altor utilizatori legate de situl respectiv.

Mai mult decat atat, asigura-te ca pagina unde introduci datele bancare este securizata - paginile securizare au https:// in fata lor si o iconita cu un lacat. Daca crezi vreun moment ca ceva este in neregula, poti suna la banca pentru a verifica tranzactiile sau pentru a bloca cardul.