| RAY a întrebat:

De curiozitate m-am uitat la POATE ÎI CUNOŞTI pe Facebook si imi recomanda persoane cu care m-am cunoscut recent, cum e posibil asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Ai discutat cu acestia la telefon? Daca ai aplicatia de Facebook instalata pe telefonul mobil si aceasta are acces la lista ta de contacte telefonice, face legatura intre numerele de telefon pe care le apelezi si profilele persoanelor de Facebook.

| RAY explică (pentru Ora de net):

Ma bucur ca TPU promoveaza fundatia voastra

13 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poate ai intrat la ei pe profil ca mie mi se intampla sa ma uit pe profilul cuiva si apoi sa ma trezesc cu cerere de la el pentru ca i-am aparut la sugestii.

| SG1995 a răspuns:

Pai daca aveti un anturaj comun pe Facebook e posibil.

| RAY explică (pentru SG1995):

Nu am anturaj comun cu ei, o data le cunosc atat

| Veltorb a răspuns (pentru RAY):

Nu e nevoie de anturaj comun doar de locația telefonului activă

| Kiwibibilă a răspuns:

Ba moorrr si mie mi se intampla acelasi lucru mereu. Gen daca ies cu un grup si ne intalnim cu alt grup cand intru pe Facebook ii gasesc la sugestii pe aproape toti.

| RAY explică (pentru Kiwibibilă):

Faza e ca aia sunt clienti mei, cum naiba Facebook stie, posibil nr meu e inregistrat pe Facebook si asa, ca astfel nu vad cum

| Veltorb a răspuns:

Telefonul Android înregistrează tot ce se întâmplă în jurul lui pe o rază de 10 metri 24din24

| RAY explică (pentru Veltorb):

Adica?

| Veltorb a răspuns (pentru RAY):

Adică ceea ce faci tu lângă telefon e stocat pentru 24 de ore în el apoi e șters automat, e o măsură de siguranță, se folosește de senzori de mișcare aflaţi în telefon, iar de obicei măsura asta de siguranță ar trebui să fie activată doar în cazuri speciale.

Și chiar dacă e inactivă când oferi unei aplicații acces la spațiul de stocare ea monitorizează tot ce faci pe telefon(apeluri, mesaje, poze, videoclipuri, site-uri vizitate, etc...)

| RAY explică (pentru Veltorb):

Pai si Facebook cum stie de cine cunosc eu?

| Ionut_Manuel_1994_pEZw a răspuns:

Cel mai posibil, cand tu te-ai intalnit cu ei ati avut datele sau wifi-ul, aceste telefoane comunica unele cu altele, asa apar si coincidentele acestea fericite zic eu, Bafta!

| Razvanma a răspuns:

Salut!
Acum ceva vreme am dezactivat aceasta optiune "POATE II CUNOSTI". Acum as vrea sa o activez, dar nu mai stiu cum.
Stie cineva cum se activeaza aceasta functie?