| Anetta2005 a întrebat:

Deci...am inceput sa urmaresc un youtuber pe Instagram. Apoi un alt cont dar cu acelasi youruber(probabil ca contul e fake) mi-a scris un mesaj cum ca am castigat un concurs si o sa primesc un iphone X plus bla bla bla, chestii de astea. Apoi un alt cont(la fel cu acelasi youtuber din nou cred ca e fake) mi-a scris din nou ca am castigat si sa ii spun adresa unde traiesc ca sa imi trimita cadoul. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Rozsa_Manuel_2002 a răspuns:

Eu îți spun sa te uiți pe canalul youtuberului și sa vezi dacă o făcut recent gen în ultima luna un concurs cu un iPhone, eu zic sa nu ii dai adresa ta ca cine știe cu cine o sa te trezești la ușă, fundița?

| Anetta2005 explică (pentru Rozsa_Manuel_2002):

Deja am verificat, nu face niciun concurs.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil asa ceva!
Nu trimite adresa si nici date personale!

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Te invitam sa privesti cu ochi critici informatiile pe care le citesti, le vezi sau le primesti pe internet - nu toate acestea sunt reale si multe dintre ele au scopul de a te insela.

In plus, iti recomandam sa nu dai niciodata datele tale personale unor straini. Daca deja banuiesti ca acele conturi sunt false, asculta-ti instinctul si da report/block.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu baga inseama mesajele de genul vrea sa te atraga intr-o capcana...sau sa accesezi un link sa-i faci vizualizari.Nimeni nu-ti da ceva gratis in ziua de azi.

| Mirris a răspuns:

Si pe mine m-a sunat sa imi spuna ca, am castigat iphone x.I-am inchis, apoi suna doar sa faca misto.