| rebornfromfire a întrebat:

Doresc sa platesc o firma/un site din Anglia pentru un anumit serviciu. Iar ca sa platesc ei mi-au trimis pe mail un formular unde trebuie sa completez urmatoarele : Numarul cardului, numele companiei (nu stiu la care companie se refera, eu nu am) data expirarii, Numele Detinatorului, adresa mea, numarul de telefon si adresa de mail. Ce parere aveti? are voie sa imi ceara informatiile acestea pe mail? pot fi fraudat asa?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Asta ti se pare Anglia tie? Ca sunt americani toata ziua. PAR ok. Ca sa fii mai sigur, zi-le ca vrei sa platesti prin PayPal.

Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu am auzit niciodata de o asemnea modalitate de plata.

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns:

Depinde de firma. Sunt ok, nu au ce face cu informatiile alea fara CCV. Da' zi si tu despre ce firma discutam.

Răspuns utilizator avertizat
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Nu iti recomandam sa nu iti dai datele bancare/personale prin intermediul emailului - este riscant.

Contacteaza firma respectiva si explica-le ca ai prefera sa faci un trasfer bancar. Daca sunt o firma serioasa, nu te vor refuza.