| FlloreTina a întrebat:

Elevii sunt obligați prin lege să-și pornească camerele, să stea cu ele pornite? In cazul in care elevul/părintele elevului nu dorește să pornească camera, profesorii au dreptul să le pună absența in catalog?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Domeniul asta nu este reglementat pentru ca nu s-a gandit nimeni la asta. Parlamentarii nu prea gandesc. In aceasta situatie profesorul are tot dreptul sa iti puna absenta daca nu vede bulina cu camera ta. Ramane la latitudinea lui. Inseamna ca nu esti acolo si gata.

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Elevii sunt obligați prin lege să și pornească camerele, să stea cu ele pornite?"

nu, dar e de bun-simț s-o faci singur, din proprie inițiativă fără să-ți spună ȚIE special, cineva

| FlloreTina explică (pentru sierra1):

Dacă eu sau orice elev are condiții rele de trai, familie numeroasă si/sau gălăgioasă sau apar situații neprevăzută care duc la momente jenante? Lucrurile acestea dezvăluie date din viata personala al elevului. Consideri ca bunul simt față de profesori e pe prim plan? Daca da, argumentează te rog. happy

| Mirel4412 a răspuns (pentru FlloreTina):

Inchizi camera sau ii spui sincef profesorului ce se intampla. Le dai doua palme la frati si parinti si le zici sa taca ca ai ora

| sierra1 a răspuns:

Vezi că ai ales de bun un răspuns prost!

sorry

| FlloreTina explică (pentru sierra1):

Eu aleg care e raspunsul bun si al tau cu siguranta nu e happy

| sierra1 a răspuns (pentru FlloreTina):

N-ai ințeles nimic: nu caut să te curtez sau să te mângâi pe ceafă să câștig aprecierea ta de două parale

Iți spun adevărul abrupt, urât și puturos așa cum e el. Da, e greu de acceptat și văd că nu-l inghiți

| FlloreTina explică (pentru sierra1):

Nu am niciun adevăr "abrupt, urât și puturos" de acceptat, aici am "dreptul" să zic așa de a alege cel mai bun răspuns si consider ca cel pe care l-am ales merita coroana. Iar având în vedere că răspunzi intr-un mod grotesc e clar ca te deranjează neselectarea răspunsului tau ca "cel mai bun" =)

| sierra1 a răspuns (pentru FlloreTina):

Am ințeles, la ore îți place să stai tupilată sub masă să nu te vadă profu' in timp ce te joci cu păpușica sau iți ondulezi părul. Baftă la nenorocita ta de școală!

| Mirel4412 a răspuns:

Daca ti-e rusine cu tine, nu e problema profesorului. Nu e corect de ceilalti elevi cu camerele pornite care invata si tu sa copiezi din caiet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai impresia ca tin profesorii cont de "legi"? Am auzit de prea multe ori copii cu "nu aveti voie sa ne obligati sa ne pornim camerele, e ilegal", NU ȚINE. Nu zic ca nu ai dreptate, oi avea, dar incearca sa spui asta vreunui profesor si o sa vezi ca nu ii pasa nimanui.

| FlloreTina explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, abuzul profesoral este foarte răspândit în instituțiile de învățământ din România

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prezenta se poate dovedi prin mesaj sau microfon, nu e obligatoriu sa pornesti camera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat iti apare numele pe zoom in lista cu participanti, profesorul nu are dreptul sa iti puna nicio absenta.

| florin926481f a răspuns:

Eu stiu ca nu au dreptul sa puna absenta daca ai camera inchisa