| GabrielChiorean a întrebat:

Este in regula sa îmi rootez telefonul? Și dacă da. cum pot sa o fac?

Răspuns Câştigător
| literallythesamebruh a răspuns:

Din cate știu eu, cea mai de încredere aplicație pentru Root, SuperSu, nu mai este valabilă în 2021. Însă poți merge pe Magisk care este la fel de buna și de sigură. Am rootat 5 telefoane în acest mod și nu a dat greș. Ai nevoie doar de fișierul "boot.img" pe care îl găsești în firmware-ul telefonului tau(îl poți descărca din setări sau de pe site-ul oficial al producătorului telefonului tau), iar apoi îl transformi cu magisk in unul cu root, căruia îi dai flash pe telefonul țintă. Pentru asta ai nevoie de PC sau de încă un telefon pe care să instalezi aplicația Bugjaeger Mobile ADB. Dar mai întâi trebuie să activezi funcția USB debugging din setările telefonului (o găsești la opțiuni dezvoltator), și eventual permiți deblocarea bootloader-ului. Dar un telefon cu root poate fi foarte vulnerabil la atacuri cibernetice. Îl poți securiza folosind un firewall, și de asemenea ai grijă unde îți introduci datele personale. Știu că n-am fost prea explicit dar sper că ai înțeles.

| literallythesamebruh a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Sau cea mai ușoară metodă: deblochezi bootloader-ul telefonului, descarci un custom recovery pentru telefonul tau (TWRP e cel mai indicat), dai flash la fișierul "magisk.zip" și ai reușit. Trebuie doar sa faci totul cu atentie, altfel riști să îți deteriorezi sistemul. Root-ul este o portiță spre toate funcțiile telefonului de care tu nu știai că există, poți modifica absolut orice.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,vei avea un telefon fantoma, un fel de cuib de viruși, cumpăra iPhone

| doctorandus a răspuns:

Rootarea are sens daca stii foarte bine ce faci. De ex. un custom firmware poate fi mai sigur decat un telefon ramas fara update din 2019.

| Lioana a răspuns:

Cauta pe net dupa tipul de soft, cum se rooteaza.

| cfrtobias a răspuns:

Nu, sau poate asa si asa

| Mirel4412 a răspuns:

Nu te ajuta cu mare lucru daca esti utilizator normal. Daca ai telefonul in garantie, o pierzi.

| gabriel2004o a răspuns:

E 2021, s-a dus moda
Normal ca nu
Aplicațiile care au nevoie de root nu prea mai sunt folositoare dacă ai masina virtuala care are root(VMOS)
Dacă vrei sa pui hack-uri în jocuri ai Game Guardian cu parallel space
Dacă ai nevoie de custom room atunci da...zic sa-l pui
Iti recomand SuperSU
E de încredere

| GabrielChiorean explică:

Motorola g5 plus