| anonim_4396 a întrebat:

Este OK sa-ti dai doar numele real pe Internet?

18 răspunsuri:
| JohnDelancie a răspuns:

Daca vrei sa devi un weeb insecure ca mine in viitor atunci da.

| sorinalex a răspuns (pentru JohnDelancie):

Paranoaia e mare. Ce crezi ca poate face cineva cu numele tau?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu mi-l dau. Dar nu cred ca ar avea ce sa faca cu numele meu, oricum.

| sorinalex a răspuns (pentru sorinalex):

Paranoia*

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sorinalex):

Intreb sa vad ce riscuri ar putea fi. Better safe than sorry.

| JohnDelancie a răspuns (pentru anonim_4396):

In cel mai rau caz ai putea deveni un meme pe internet, in rest nu as vedea alte probleme. Poate daca vrei sa intri intr-o comunitate si sa devi un personaj misterios care nu-si arata niciodata fata.

| LPCTSTR a răspuns:

Depinde de domeniul în care activezi cu acel nume/username.
Însă cum toți avem libera alegere de a stabili un username, nu toți ne vom pune numele nostru real din posibile motive de confidențialitate (așa cum fac și eu, "CookieDog" happy ), și de aceea, nu toți vor crede că username-ul este real.
In linii mari: dacă activezi cu acel nume într-un domeniu serios (ca de exemplu Facebook), este recomandat sa îți folosești numele real.

| AnonimnusAno a răspuns:

Eu pe Facebook si Instagram am numele real, in rest sunt nume random inventate sau a oamenilor de stiinta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Pe Twitter sau Instagram trebuie? Pe Facebook mi l-am pus dupa ce m-a raportat unu drept cont fals. Am nume real doar pe Yahoo, Gmail si Facebook momentan. e ok asa?

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Este strict alegerea ta.
Unii pot trăi cu un nume fals în timp ce alții sunt mereu "monitorizați".
Viața este nedreaptă, mai ales pe internet.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

E de ajuns daca il ai pe Facebook. Facebook a inceput sa devina destul de office si chiar un mediu unde poti avea in lista angajatori, profesori etc. deci cam e necesar sa-ti pui numele real. Pe Instagram sau twitter slabe sanse sa ai persoane mai "oficiale", e mai degraba destinat prietenilor deci poti avea ce username doresti. Vezi insa ca de multe ori contul de Instagram se conecteaza cu cel de Facebook iar celor ce au Instagram le vei aparea ca sugestii, asa ca grija ce username folosesti. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Nu e conectat cu Facebook. Anyways, pe insta am numele canalului de YTB, in afara de reclama nu stiu ce ar putea sa se intample. Sau potential spam pe acel canal.

| AdelinaC a răspuns:

Daca vrei sa faci ceva oficial, e ok. Prin oficial inteleg ca daca esti medic, avocat, preot si postezi in vederea meseriei tale, dar iti asumi si consecintele legale. Daca spre exemplu te duci la un concurs, dai suport unor activitati de voluntariat, sociale, etc, atunci pui identitatea reala ca sa fii identificat cu privire la acee activitati.
Daca vrei sa utilizezi Facebook sau orice retea de socializare, inclusiv site-ul asta, iti poti pune un nickname si asa eviti sa te caute persoane nedorite. Plus ca asa iti pastrezi o oarecare intimitate

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AdelinaC):

Am un lant de ditamai grupurile unde postez tutoriale marunte ca nah nu toata lumea stie sa-si instaleze apps pe telefon etc. Normal ca nu trebuie sa ma stie nimeni din real. Asa numai cat santaj ar face cei din clasa daca au o poza facuta in baie. Asa daca ataca personal ma doare la basca dar macar sa nu stie ca-s alea ale mele si sa spameze cu asa ceva in caz ca nu le dau $$$.

| Logann a răspuns:

Este musai. MS

-SRI

| AdelinaC a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci ai grija ca in acele tutoriale sa nu ti se vada fata pentru ca nu stii niciodata cine le vizualizeaza.

| RAY a răspuns:

Si asa suntem urmariti non stop,hai sa isi spun o poveste eu ceea ce scriu acum este uploadat pe un server =serverul TPU,dar intre mine si TPU este google,compania mea de internet,daca imi deschid telefonul sunt urmarit prin satelit =gps astfel Facebook imi spune pe unde am fost dar si google si imi recomanda persoanele cu care mam vazut,minunat,faza cu verificare nume real e tot o propaganda a unei urmariri non stop, sa stie ca tu esti sigur tu esti si daca faci ceva sau spui ceva au ei grija de tine,deci cel mai bine e sa inchisi naibi Facebook,google si sa te muti in munti, in pestera, dar nu se poate, asa ca ori ca pui ori ca nu pui ei stiu totul despre tine, si nu e paranoia si e bune, am fost uimit sa vad google, Facebook cate stiu despre mine zici ca era iubita mea

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Este alegerea ta daca doresti sa iti dai numele real. Atentie insa! Anumite platforme, precum Facebook, cer asta in mod obligatoriu.