Întrebare recomandată | atlas78 a întrebat:

Este sigur sa-mi trimit codul IBAN unui prieten printr-un mesaj pe whatsapp? Persoana careia il trimit este de incredere, mai poate vedea cineva acel mesaj in afara de mine si prietenul in cauza?
Si in cel mai rau caz ce ar putea face un hacker doar cu IBAN-ul?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si ce face prietenul tau cu ibanul bancii tale?
Ca fara numarul tau persoanl de cont bancar, nu se poate face nici un fel de operatii bancare, nici de retargere si nici de depunere.

| viavo a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna! Cu ajutorul codului IBAN si numele proprietarului de cont se pot depune bani in contul cu care este asociat codul IBAN, insa nu poti extrage numerar din acel cont decat daca ai date de autentificare.(asta in cazul in care nu icalci legea prin alte mijloace de sustragere a numerarului din contul bancar).

| Violleta2022 a răspuns (pentru viavo):

Eu fac plati internationale de 20 de ani, asa ca, nu-i nevoie sa-mi explici mie astea.
Din pacate, eu cand fac tranferuri internationale catre Romania, nu pot sa trimit nimic doar cu numele beneficiraului si codul IBAN, sistemul de plati international folosit, nu ma lasa sa trimit banii fara numarul de cont. Probabil ca in Romania se foloseste doar numele si codul Iban, dar din strainatate nu se poate face nimic si fara codul contului.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Violleta2022):

Și în Germania e la fel numai IBAN-ul și numele proprietarului de cont poți face depuneri de bani. Totul depinde de fiecare țară în parte nu numai de România.

| viavo a răspuns (pentru MihaelaDart):

Asa este, Numai in unele tari cum e Ro si It, sunt unele banci care nu au aceleasi conditii de transfer.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In cel mai rau caz cine iti stie ibanul poate doar sa iti puna bani in cont

| johnnny123 a răspuns:

Codul IBAN nu îți dă posibilitatea de a retrage bani din acel cont, ci doar de a depune.
În concluzie, poți să-ți printezi IBAN-ul pe fluturași și să-i arunci din avion deasupra orașului, nu are nici o importanță.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Este sigur sa-i trimiti acestuia IBAN-ul. Aceasta informatie, impreuna cu numele tau complet ii da posibilitatea acestuia sa iti vireze o suma de bani in cont.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ar incarca contul, in cel mai rau caz.

| ImUnlord a răspuns:

Fiecare mesaj de pe WhatsApp este citit, dar cu IBAN-un nu se pot retrage doar in cont, deci in cel mai rau caz, s-ar putea sa te trezesti cu bani in cont

| BaiatuCuTastatura a răspuns:

Din cunostiintele mele mesajele whatsapp sunt criptate,deci singurul mod in care cine l-ar putea vedea este sa iti intre in contul de whatsapp, este posibil, dar ca sa iti intre in cont, hackerul ar avea nevoie de access la telefonul tau pentru cateva secunde, sau sa te faca sa scanezi tu personal cu scannerul incorporat in whatsapp un cod de whatsapp web(nu cred ca cineva ar pica pentru asa ceva).