| Kuraya a întrebat:

Explicați-mi, vă rog, și mie ce este exact identification number VAT (numărul de identificare TVA) și cum sunt presupus să îl găsesc, pe ce este? de unde? Încerc să îmi pun bani pe contul de PayPal și am dat de ceva numit Trustly pe care trebuie să imi fac cont, primul pas din a-ți face cont e să introduci țara si numărul TVA? Vă rog sunt disperat!?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, daca nu ai 18 ani impliniti, nu poti sa-ti faci cont de Paypal.
Apoi, nu trebuei sa depui bani in Paypal, trebuie doar sa legi contul tau bancar de contul paypal, sa le dai voie sa te verifice si apoi te anunta ei ca esti eligibil si contul tau este activ.
VAT-ul, GST-ul si TVA-ul sunt unul si acelasi lucru, depinzad de tara care il detine, dar cu procente diferite.
Cred ca trebuie sa selectezi tara si ar trebui automat sa apara automat procentajul TVA-ului

| Ora de net a răspuns:

Bună,

VAT number se referă la codul unic de identificare a unei firme. Acesta se mai numește și cod fiscal sau cod unic de identificare. Te sfătuim să citești cu mare atenție termenii și condoțiile PayPal înainte de a îți crea un cont - https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/useragreement-full

| AdiZNoni a răspuns:

Numărul de TVA sau VAT este seria cu care firma ta este înregistrată dacă este plătitoare de TVA. Dacă nu ai firmă, sau ai o firmă care nu plătește TVA, nu ai un astfel de cod. Dacă ai firmă plătitoare de TVA, cel mai ușor găsești codul de TVA pe o factură emisă de firma ta. Dacă nu știi exact dacă firma e plătitoare de TVA poți verifica codul cu http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/.

Dacă numărul este valid, introduci codul țării (RO) urmat de numărul de TVA. În unele cazuri codul țării este luat automat prin IP (adresa virtuală a calculatorului). Așa că cel mai bine încerci toate variantele: ROxxxx, RO-xxxx sau xxxx.

Dacă nu ai firmă, cel mai probabil ai ales o opțiune de business de la PayPal. Verifică-ți setările din cont cel mai bine.