| Nume6 a întrebat:

Fratilor. Acum zic unui prieten de ex ca vreau sa-mi cumpar produsul x, iar in minutul urmator imi apare reclamă pe Facebook cu acel produs... Cum putem sa facem ca Facebook sa nu mai asculte tot ce vorbim? sad Credeti ca reprezinta asta o amenintare la adresa noastra? Cum sunt prelucrate toate informatiile despre noi de Facebook? Credeti ca si alte aplicatii ne asculta si stiu totul despre noi? crying(( Facebook tot spune ca nu asculta, dar clar ca o fac, e si evident x(

14 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Arunci tot și te muti în pădure unde nu te aude nici dracu.

| Furnicuta000 a răspuns:

Esti sigur ca nu ai cautat acel produs pe google inainte sa ii spui prietenului?
Conversatiile de pe mess pot fi accesate de moderatorii Facebook, asa am auzit. Cel mai sigur ar fi whatsapp dar oricum nimic nu e sigur pe net. Oricum nu cred ca esti o persoana foarte importanta, foarte bogata, ca sa iti faci griji ca te spioneaza cineva.
Cand ne facem cont pe Facebook dam accept la niste termeni si conditii si acolo scrie printre altele ca tot ce postezi devine public, devine proprietatea Facebook, poate se refera si la ce vorbesti pe mess

| Nume6 explică (pentru Furnicuta000):

I-am zis verbal, nicidecum prin mesaj

| Wr3nch a răspuns (pentru Nume6):

Aparte sa iti inchizi contul nu prea ai ce sa faci.

| Mieeez666 a răspuns:

Dezactiveaza toate setarile pentru anunturi personalizate si ce prostii mai au ei pe acolo. Atat pe Facebook cat si pe Google.
Ai putea sa te duci la setari pe telefon, si sa dezactivezi permisiunea pentru microfon la aplicatiile unde nu-ti trebuie neaparat.
Eventual cand intri pe un site, si te intreaba de cookie-uri, in loc sa apesi instant pe "Accept all", da-i pe "Change my settings" (sau ce scrie acolo), si dezactiveaza si acolo tot ce tine de personalizare, dupa da-i pe "Save my settings and exit". (din nou, nu da pe accept all)
"Credeti ca si alte aplicatii ne asculta si stiu totul despre noi?"
Esti urmarit mai peste tot pe internet. Tu folosesti produsele unor companii pe gratis, dar companiile alea trebuie sa faca cumva bani.

| troleibuz a răspuns:

Mi se intampla des. Dar de ce te deranjeaza? Ar trebui sa simplifice lucrurile. Iti ofera ce ai nevoie fara sa mai cauti tu.

| Nume6 explică:

????

| Nume6 explică:

angry

| UnulSimplu312 a răspuns:

Daca ai cautat pe google acel produs inseamna ca de asta ti-a aparut deoarece Facebook foloseste si google ads adica o sa iti apara reclama pe care ai cautat-o pe google

| Nume6 explică (pentru UnulSimplu312):

N-am cautat
...ce e asa greu de inteles?

| UnulSimplu312 a răspuns (pentru Nume6):

Atunci probabil a cautat cineva de pe adresa ta ip

| Romanul1985 a răspuns:

Is cam **** si n-ai ce face

| vedaumujesiplejk a răspuns:

X si tie frate