Întrebare recomandată | Fatalrekt a întrebat:

Hei.Cineva mi-a spart contul de Facebook messenger și îmi citește toate conversațiile, mai și scrie în locul meu uneori. Știți ce pot face să îmi securizez contul împotriva acestor hackeri?

10 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Alege o parola mai lunga si discreta de acum incolo! Conecteaza contul cu un alt mail de-al tau secret si nu uita sa-ti adaugi nr de tel la cont pentru securizare maxima. Vechiul cont ar trebui sters, avand in vedere ca acum nu mai poate fi deloc in siguranta. Sanatate! e mai importanta!

| Donsavas a răspuns:

Ai rezolvat pana acum cu contul tau de Facebook? nu ne-ai mai dat niciun semn. Daca nu, eu zic sa intri pe profilul tau, fara sa fi logat pe un cont, neaparat, si sa dai un raport pe propriul profil cu optiunea ''vreau sa ii ofer ajutor lui...(numele tau de Facebook) si dupa ce apesi pe optiunea aia, selectezi '' cred ca cineva ii foloseste contul''. Cred ca totusi trebuie sa fi logat pe un alt cont pentru a face asta, dar, nu este nicio problema! Iti poti face altul pe care sa il securizezi mai bine data viitoare! Seara buna iti doresc!

| peperonies a răspuns:

Iti schimbi parola si te duci la setari la Facebook si dai sign out from all devices si dupa te loghezi din nou.

| Fatalrekt explică (pentru peperonies):

Mulțumesc de răspuns. Sper să-mi fie de ajutor

| octav005 a răspuns:

Iti poti schimba parola cu una mai complicata. si poti intra la confidențialitate ca cineva cand intra sa iti trimita un mesaj pe telefon

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Te sfatuim sa iti schimbi parola si sa urmezi recomandarile de aici http://oradenet.salvaticopiii.ro/......eni-contul

De asemenea, pe viitor, este bine sa iti securizezi conturile precum adresele de email setandu-ti o intrebare de siguranta, un email alternativ sau numarul de telefon ca sa iti poti recupera contul in cazul in care acesta este compromis. Acelasi lucru il poti face si pentru contul de Facebook. Mergi in coltul din dreapta sus, da click pe sageata si acceseaza Settings, mai apoi mergi la lista din partea stanga a ecranului si alege Security. Vei gasi acolo optiunile oferite pentru a-ti securiza contul.

| Alex_Florin_1980 a răspuns:

Iti schimbi parola si te duci la setari la Facebook si dai sign out from all. apoi dai la conectare inteligenta unde trebuie sa bagi un nr de telefon si de fiecare data cand te conectezi trebuie sa stii codul care til trimit ei

| cristianfasola a răspuns:

Vezi ca ai la setarile contului sa alegi optiunea ca atunci cand cand te loghezi de pe un device necunoscut sa ii confirmi prin telefon ca tu esti acela.Eu asa am facut si nu am nicio problema, chiar am fost instiintat cand au incercat altii sa imi sparga contul

| PaunPaul a răspuns:

Te duci la setarile contului si iti schimbi parola cand tot o sa fie in regula iti vei da deconectare de pe toate dispoizitivele si el nu iti mai poate intra in cont
FUNDA?

| AlleRamses666 a răspuns:

Schimbi parola si dupa selectezi optiunea de a te deconectezi dupa toate dispozitivele.