| Stefania_Diana_1998 a întrebat:

Hei. Cum as putea sa vad si eu daca mi-a instalat un prieten pe laptop ca sa ma poata spiona si sa vada ce fac, conturile si parolele?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu poti.
Singura solutie sigura este sa re-instalezi sistemul de operare (Windows, Linux), formatand intai normal (nu rapid) partitia unde instalezi.
Dar nici in sistemul de operare nu poti fi complet sigur, sun cuprinse o gramada de portite in ele prin care ti se pot interoga datele de pe calculator.

| SkyPilot a răspuns:

Citeste acest articol.
http://electronics.howstuffworks.com/......pyware.htm
Iti da cateva idei si cateva siteuri cu programe anti-spyware.

| Ora de net a răspuns:

Bună, Diana,

Dacă ești îngrijorată în această privință, te sfatuim să îți salvezi datele din computer pe un dispozitiv extern și să îți reinstalezi sistemul de operare. Pe viitor, este bine să reții că pentru a avea dispozitivul protejat este foarte important să folosești un antivirus. În cazul programelor antivirus, nu există o soluție care te va proteja sută la sută, dar indiferent de programul ales (chiar și o variantă gratuită), este bine ca el să fie actualizat constant. Dacă un antivirus nu își actualizează zilnic baza de date el nu va putea să te protejeze de noi atacuri apărute și nu va fi deloc util. În acelasi timp, e bine de reținut că și tu ai un rol activ în a-ți proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala aplicații străine și nu da acces altora la computerul tău.

| gheorghe699 a răspuns:

Cu asa prieten, nu ai nevoie de dusmani...

| AlexDarius3 a răspuns:

Daca iti stie team viewer-ul te poate spiona, dar te poate spiona si prin virusi (anumiti keyloggeri, adwari spywari) dar daca ai un antivirus bun, protectia in timp real nu a detectat nimic in acel moment si ai facut o scanare a iintregului sistem e bine. Ai grija sa nu fie nici o aplicatie suspecta la exceptiile scanari ca sa treaca neobservata.

| AnndreyYolo a răspuns:

Ca sa poate sa faca asta trebuie sa ai in pe laptop o aplicatie "team viewer".

| 1vecin a răspuns:

Daca folosesti Windows instalezi Zemana AntiLogger, care pe langa faptul ca te protejeaza de majoritatea Keyloggerelor, are si functie anti-malware / adware. Daca folosesti Linux / Mac, verifica serviciile de la start-up si vezi daca ti se pare ceva ciudat. Ulterior poti analiza conexiunea cu netstat pentru a vedea daca sunt legaturi externe care nu au legatura cu activitatea ta pe internet.