| Bethy22 a întrebat:

Hei. S-ar putea sa sune ciudat pentru unii, dar as vrea sa deschid un cont de Instagram cu poze cu masini (facute si editate de mine) si ma intrebam daca (in mod legal) am voie sa fac asta daca acopar numerele de inmatriculare. Adica daca ma pot folosi de pozele facute cu masinile persoanelor straine fara ca sa le fi cerut aprobare acestora.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca pozele sunt luate de pe internet, s-ar putea sa fii pasibil de platit copyright.
Aici nu se cere voie nimanui ....ci se plateste dreptul de a-i publica poza.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine gaseste i alt hobby nu acesta ca sa eviti problemele c oamenii sunt violenti si te pot bate fara motiv.

| Adry05 a răspuns:

Având în vedere că acoperi numărul... iar mașina respectivă oricum e în spațiu public nu văd să fie o problemă, adică cu ce e diferită de o mașină direct din magazin același model de exemplu?
sfat practic pentru site-u ăsta, ignoră mereu răspunsurile lu jassmina aia, trăiește în lumea ei cu regulile ei și cred că în 1% din cazuri chiar e adevărat sau are sens ce aberează

| Zuzu1991 a răspuns:

"acum 2 ore | Alverto a răspuns:
Nu. E ilegal. Fiindcă e bunul altcuiva. E ca și cum ai filma pe cineva, ai da vocea pe mute, și ai lăsa fața la vedere."

KRETlNUL de Alverto deja ma ignora, nici nu mai tin minte cand, dar e, evident ca i-am mai dat odata peste fata cu aberatiile pe care le debiteaza

poza NU e bunul altcuiva, si atat timp cat ai facut poza in timp CE ESTI FIZIC pe domeniul public, atunci ai tot dreptul
INCLUSIV sa filmezi persoane, nu numai masini

si ca sa il fac pa Alverto de ultimum RAHAT, asa cum merita cand debiteaza asa o aberatie, daca ar fi macar vag adevarat ce a spus el, atunci in nici o tara democratica NU AR MAI EXISTA LIBERTATEA PRESEI
**DELOC**

totusi e o idee buna sa acoperi numerele, TOTUSI daca nu le acoperi incalci dreptul la intimitate - care este real, si cei de la google (google street view mai ales) si cei care se ocupa cu stirile, le acopera

| Adry05 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu știu dacă are neapărat legătură cu subiectul dar dacă se filmează un film/serial pe stradă, n-au voie să prindă nicio persoană care n-a semnat înainte contract de imagine pentru figurație

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Adry05):

Pentru ca cei care sunt "prinsi" trebuie platiti
insa inchipuie-ti ca unui reporter i s-ar interzice sa faca poze cu trupele de jandarmi care se aseaza in strada, sau cu huliganii care se iau la bataie ca ei tin cu Dinamo, Steaua sau alta imbecilitate de futbal

| Sophieka a răspuns:

Interesant. Raman sa urmaresc raspunsurile.

Success in a face ceea ce iti doresti!

| Alverto a răspuns:

Nu. E ilegal. Fiindcă e bunul altcuiva. E ca și cum ai filma pe cineva, ai da vocea pe mute, și ai lăsa fața la vedere.