| MariiaaaMari0010 a întrebat:

Hello! Am o mare problema! Mi-au închis contul de Facebook (și cel de Instagram) imediat după ce am trimis pe messenger și pe Instagram un video amuzant (nu era nimic 18+ in el sau crime) doar ca probabil era raportat la ei ca SPAM. Apoi am primit acest email:

Din păcate, din motive legate de siguranță și securitate, nu putem oferi informații suplimentare privind motivele dezactivării contului tău. Apreciem înțelegerea de care sperăm să dai dovadă, căci această decizie este una finală.

Îți mulțumim,
A mai patit cineva așa? Le-am trimis aseara e-mailuri in care explicam ca nu este vina mea și le-am atașat copie după buletin etc. credeți ca îmi vor înapoia contul?

9 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

NU, nu cred ca iti vor inapoia contul, suna foarte definitiv
insa cred ca ai dreptul sa stii de ce l-au inchis
totusi, din pacate, singura solutie e sa ii dai in judecata, si nu conteaza ce ai facut si ce nu ai facut, atat timp cat NU iti spun DE CE ti-au inchis contul, ai un caz cu care poti sa mergi pana la capat pentru ca asta e bataie de joc si rahat in fata

inca odata, CHIAR DACA AI PUS P0RN, NAZISM, TERORISM, ETC
TOT AI DREPTUL SA STII ****DE CE****, iar daca refuza sa iti spuna ai practic ai un caz legal, si poti cere daune morale (ai facut depresie si nici macar nu stii de ce)

acum, nu iti spun ca 100% o sa castigi, ci doar ca ai un caz legal, in ziua de azi FB face parte din viata, iar cineva de la FB tocmai s-a rahatit pe viata ta iar apoi a refuzat sa iti spuna "de ce", insa in orice caz, daca o apuci pe calea asta, iti trebuie un avocat bun care o sa iti spuna ce si cum!

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru Bizon95):

Se vede ca nu ai citit TOS-ul cand ti-ai facut cont...

| Bizon95 a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Dap, nu l-am citit, tot nu inseamna ca nu ii pot da in judecata daca vreau, totul e sa ai un avocat in care ai incredere ca nu te minte in fata ca sa iti ia banul si apoi sa nu iasa nimic

iar argumentele de mai sus TIN: FB face parte din viata normala in ziua de azi, si inchiderea contului ca asa i-a venit pe chelie cuiva caruia nu i-a placut de fata ta si apoi fara minim de bun simt sa NU iti spuna nici macar de ce, e cat se poate motiv de depresie si deci de daune morale!

| MariiaaaMari0010 explică (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Ba lasa-ma cu astea, ca nu am citit, ca nu am dres, era un videoclip amuzant, de unde doamne iartă-ma era sa stiu eu ca îmi blocheaza ăștia contul? Dacă nu poți sa Ajuți cu un răspuns, mai bine taci

| DenisIonut01 a răspuns:

Nu am patit asa ceva, doar blocat pe anumit timp. De obicei dupa mai multe blocari temporare, ei iti pot bloca accesul definitiv. Eu zic sa iti faci alt cont pe acelasi email sau numar si sa vezi daca te lasa happy

| MariiaaaMari0010 explică (pentru DenisIonut01):

Pai și când te bloca pe un anumit timp, îți spuneau "te blocam pe o perioada de." sau pur și simplu ți s-a activat Facebook singur? Adica ai avut contul dezactivat de tot, fără sa poți intra pe el?

| DenisIonut01 a răspuns (pentru MariiaaaMari0010):

Da, iti spune ca esti blocat pentru intrevalul x de timp

| Ora de net a răspuns:

Salut!

Facebook dezactivează conturi atunci când unul sau mai mulți din termenii și condițiile lor de utilizare au fost încălcați. Poți citi mai multe despre acestea aici: https://ro-ro.facebook.com/legal/terms, în special în categoria "3. Angajamentele dvs. față de Facebook și față de comunitatea noastră".

Dacă, după ce le-ai citit, consideri în continuare că nu ai încălcat nicio prevedere din lista respectivă, atunci poate după trimiterea formularului, Facebook iti va reactiva contul. Ai făcut deja ceea ce ținea de tine, completarea Formularului pentru a solicita o revizuire de aici: https://ro-ro.facebook.com/help/103873106370583.

| AlinnaV a răspuns:

Am mai auzit cazuri in care Facebook-ul inchidea conturi daca trimiti anumite tipuri de poze, dar se mai intampla si daca trimiti o poza normala si ei sa o considere inadecvata. Daca iei legatura cu cineva de acolo (ai zis ca ai atasat copie de buletin) ar trebui sa se rezolve problema. (P.S. o prietena distribuise un clip amuzant cu pisici si primise notificare ca nu are voie sa intre pe Facebook vreo 18 zile sau asa ceva deci na happy