| Ema123456 a întrebat:

Hey TPU
Am nişte probleme cu Facebook pe scurt contul este spart!
Îmi schimb parola dar de fie care tot se pot e loga la Facebook-ul meu! Cred că îmi ştie IP-ul!
P.S: Nu am dat parola nimănui!
Adică daca dai undeva in setări la Facebook îți arată de unde esti conectat/ă şi eram conectată din diferite ase unde nu am fost!
Rog seriozitate! Aştept răspunsuri! Fundă!

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Macar asa sti sigur ca ai scapat, data viitoare cand iti faci cont sa activezi two step verification. Adica sa te poti loga in cont doar daca primesti sms de verificare pe telefon.

10 răspunsuri:
| davidcipri a răspuns:

Stii cand schimbi parola de Facebook deconecteaza-te de pe alte dispozitive tot din setari pentru ca tu probabil ai mai intrat si de pe alte dispozitive si ai memorat parola si degeaba o schimbi daca nu te deconectezi de pe alte dispozitive

| xpoisonxdartx a răspuns:

Schimba emailul de login si vezi ca ai optiune de a deloga orice device din setarile contului.

| laurentiu442 a răspuns:

Ai descărcat ceva? keylogger s

| Ema123456 explică (pentru laurentiu442):

Nu am descărcat!

| Ema123456 explică (pentru davidcipri):

Nu m-am logat de pe alte dispozitive!

| Ema123456 explică (pentru xpoisonxdartx):

Nu stiu cum dar eu am şters pozele am schimbat numele şi mi-am schimbat şi datele contului Şi am dat pe dezactivate cont şi stergere! Nu prea ştiu dacă am procedat bine dar măcar am scăpat de acel cont spart!

| davidcipri a răspuns (pentru Ema123456):

Era mai usor sa te deconectezi de pe alte dispozitive si atunci vedeai daca continua asa, dar na ca am patit si eu asa de aia zic ca eram conectat pe mai multe chiar daca schimbasem parola pana nu mam deconectat era cum ar fi aceeasi parola

| Ema123456 explică (pentru Ora de net):

Okay,mersi mult de sfat!

| Anonimul95t a răspuns:

Salu, schimba parola din nou cu una mai lunga cu litere mari si mici cu simboluri, acolo unde iti arata unde esti conectata ai optiunea sa opresti toate sesiunile evident fara ceea curenta pe care esti tu.Activeaza verificarea in 2 pasi din setarile de securitate, de fiecare data cand te conectezi dupa un dispozitiv nou te pun sa scrii un cod pe care ti-l trimit ei pe telefon.Descarca de aici Malwarebytes free:https://www.malwarebytes.com/mwb-download/ si scaneaza si sterge ce gaseste, posibil sa ai un keylogger. Daca tot nu merge scrie si rezolvam cumva!

| Ora de net a răspuns:

Buna Ema,

Te sfatuim sa iti schimbi parola din nou luand in considerare sfaturile http://oradenet.salvaticopiii.ro/......eni-contul

De asemenea, e bine sa iti securizezi conturile precum adresele de email setandu-ti o intrebare de siguranta, un email alternativ sau numarul de telefon ca sa iti poti recupera contul in cazul in care acesta este compromis. Acelasi lucru il poti face si pentru contul de Facebook. Mergi in coltul din dreapta sus, da click pe sageata si acceseaza Settings, mai apoi mergi la lista din partea stanga a ecranului si alege Security. Vei gasi acolo optiunile oferite (poti sa introduci un email alternativ, sa introduci numarul de telefon si chiar sa activezi optiunea Login Notifications, prin care vei primi un mesaj pe telefon de cate ori contul tau este accesat de pe un dispozitiv nou sau strain etc.).

Daca in urma luarii acestor masuri contul tau este spart din nou, atunci exista posibilitatea ca pe computerul tau sa fie instalat un keylogger, program care inregistreaza tot ce tastezi. In acest caz, iti recomandam sa reinstalezi sistemul de operare. Pe viitor, te sfatuim sa nu instalezi programe straine, sa nu deschizi fisiere primite de la alte persoane, sa iti activezi firewall-ul si sa instalezi un program antivirus care sa se updateze constant