| Fatayou a întrebat:

De curand am instalat din greseala 2 virusi destul de periculosi. M-am chinuit o gramada de timp sa le elimin(cel putin 12 ore) si problema e ca unul dintre ele il mai am, pe celalalt nu stiu sigur, din cate am citit pe net se pot elimina si manual, am incercat si varianta asta si varianta cu anti-virusi malware si nimic. Calculatorul a inceput sa mearga un pic mai bine ca inainte, asa ca am hotarat sa il duc la un specialist. Mi-au promis ca il aduc in seara asta( ceea ce nu s-a intamplat) ori maine dimineata. Problema e ca nu stiu sigur ce mai trebuie/a facut, am sters si singura fisierele cu potential virusi, si nu stiu cat de grava e de fapt situatia.

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Recomandarea noastra este sa iti reinstalezi sistemul de operare. Pe viitor, este bine sa retii ca pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi updateaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.

18 răspunsuri:
| FlorinSalamNr1 a răspuns:

Daca nu ai nimic important pe el, ii poti reinstala windows-ul (proces prin care stergi absolut totul din computer) daca vrei sa se stearga virusul garantat. Daca ai fisiere pe care nu vrei sa le pierzi, situatia nu este chiar asa de grava. Cu un antivirus bun gen Bitdefender sau AVG poti sterge virusul.Verifica programe pe care le-ai instalat recent sau iti par mai neobisnuite.

| Fatayou explică (pentru FlorinSalamNr1):

Stiu, varianta cu reinstalarea windows-ului m-am gandit si eu, dar am zis ca pot rezolva, si am zis sa mai am o sansa la specialist. Tocmai am zis ca am folosit anti-virus, si nu unul oarecare, ci Malwarebytes(pentru alti tipi de virusi, cum am eu acum ), cele de la Bitdefender sau Avast sau altceva nu ajuta prea mult, e cam greu de explicat, dar multumesc oricum de sfat.

| untu a răspuns:

Dar ce ai instalat din greasala? Ce programe?

| FlorinSalamNr1 a răspuns (pentru Fatayou):

De unde ai aflat ca ai virusi?

| Fatayou explică (pentru untu):

Un program ce am crezut ca il pot avea gratis, cam greu de explicat ce program anume, asa ca am dat-o in bara, mi-am promis de azi inainte ca voi fi mai grijulie la site-urile destul de nesigure si voi fii mai atenta la sfaturile Avirei si Avastului.

| Fatayou explică (pentru FlorinSalamNr1):

Daca ai auzit de adware(un tip de malware) atunci stii despre ce e vorba si de ce am pus intrebarea in "Siguranta pe Internet". Daca nu, atunci iti explic. Un adware e acel program malitios care iti intra in motoarele de cautare(in loc pe search pe google o sa iti intre un alt "search"). Problema mai grava e ca odata cu aceste adwaruri, mai vin si keyloggerurile care orice miscare o faci, orice cautare o faci pe acel motor de cautare, parole, ce vrei, e pus in baza lor de date, si iti intra in software, iar problema la mine a fost si mai grava caci nu am avut unul, ci doua de acest fel.

| FlorinSalamNr1 a răspuns (pentru Fatayou):

Stiu ce este un adware, mersi de explicatie oricum. Daca spui ca este de la un program, poti folosi System Restore pentru a scapa de acel adware.(pe scurt, face computerul sa fie ca la o anumita data selectata, modificand si programele/fisierele pe care le-ai instalat recent, stergandu-le, si reinstalandu-le pe cele vechi care le aveai atunci)

| untu a răspuns:

De azi inainte de a accessa siteul sau de descarca de un anumit program pe desktop, sa verifici de doua ori la :-www.urlvoid.com
-www.virustotal.com si acolo iti vor spune daca e de incredere sau nu in acest site!

| Fatayou explică (pentru FlorinSalamNr1):

Multumesc de acest sfat, promit ca o sa il incerc data viitoare, avand in vedere ca stiu data si ora exacta cand a aparut acest virus, eu chiar am cautat in tot acest timp fisierele in care aveau data respectiva sa le sterg. Cred ca o sa ma ajute si acest tip de program, sper, pentru ca eu chiar am ramas in "pana de idei" incercand sa il elimin definitiv, cautand indicii si pe internet.

| Fatayou explică (pentru untu):

Chiar nu stiam de aceste site-uri, multumesc pentru sfat, ar trebui sa am foarte multa grija de acum incolo in ceea ce priveste siguranta pe Internet.

| untu a răspuns (pentru Fatayou):

Cu multa placere, amice!

| CodreanuC a răspuns:

Tocmai ieri am scăpat de 3000+ de viruși.
Am instalat gratis un program antimalware și am pornit scanarea, normal ca nu ma lăsat sa le șterg, și le-am șters manual. Tot asa am pățitrimis ca și tine, am descarcat ceva care aveam nevoie gratis dar s-a dovedit a fi un virus, cred ca, ca și al tău, îmi aparea întotdeauna pe prima pagina "initialpage123" și îmi descarca viruși, asa am ajuns la 3000+, dar am reușit sa scap de ei

| Fatayou explică (pentru CodreanuC):

Sigur nu e "initial site 123"(stiu sigur ca asa se numeste, cel putin asa am eu) caci tipul asta de virus stiu ca l-am descarcat, dar nu stiu sigur daca il mai am, caci e pe Firefox si nu il mai pot accesa ca am sters un folder de acolo si urma sa il reinstalez. Cumva ai avut si "nova.rambler.ru" caci acest virus rusesc imi da batai de cap. Asa am folosit ca anti-virus Malwarebytes+ celelalte antivirusuri care au intervenit+ eliminare manuala cautand rezolvari pe net.

| CodreanuC a răspuns (pentru Fatayou):

Și tu ai șters manual?

| Fatayou explică (pentru CodreanuC):

La inceput, nu. Dupa ce am rulat acel program antimalware, am cautat folderele sursa cu precadere malitioasa(deoarece antivirusii nu sterg unele folderele in intregime). Normal ca a durat cat a durat, dupa aia am crezut ca s-a rezolvat, normal ca nu, l-am mai rulat odata, dupa 4 ore facandu-se tarziu si gasind numai 3 infectii, l-am inchis. Apoi l-am rulat manual si n-am gasit nicio problema. Deodata calculatorul parca a mers mult mai bine, am mai rulat programul, dupa ce a gasit infectiile, m-am dus pe google si totul era ca nou. Dintr-o data, ma trezesc iarasi cu virusul, dar de data asta, antimalwareul nu gaseste nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Achizitioneaza un antivirus Internet Security cu licenta reala.
De asemenea, recomand sa reinstalezi sistemul de operare, deoarece, daca ignori prima recomandare, problema se poate rezolva doar prin cea de a doua.
Dar, recomand urmatorii pasi :
-Reinstaleaza sistemul de operare, cu licenta reala de la specialisti, si neaparat, un antivirus Internet Security.
Daca consideri ca iti este util, ma bucur.
Eu am trecut prin situatia ta, si am facut exact asa cum iti recomand, iar rezultatele sunt imediate.
Daca finantele iti permit, achizitioneaza-ti un sistem de operare licentiat Microsoft.
Vei simti diferenta, si nu vei regreta...
Succes.

| Fatayou explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru aceste recomandari, dar am remediat situatia, intr-un final, dar voi tine cont de ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatayou):

Ma bucur ca macar am fost de folos.