| Perversul69 a întrebat:

Hey. Zilele astea a inceput pe Facebook, involuntar sa imi apara unele postari. Sunt diverse quizzuri, care apar fara sa vreau, de la coolquizz. Presupun ca e un virus. Aveti vreo idee cum sa scap de ele?

9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Șterge-le de aici:
Https://www.facebook.com/settings?tab=applications
În dreaptul fiecărei aplicații, atunci când miști mouse-ul vezi câte un "x" care înseamnă delete/șterge. Dai click pe fiecare aplicație în parte și elimini tot ce crezi că e de prisos.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Acele postari apar din cauza unui virus pe Facebook. Pentru a-l indeparta, trebuie sa mergi cu mouse-ul in coltul din drepta sus a paginii de Facebook, sa dai click pe sageata si mai apoi sa alegi, din lista care va aparea, optiunea Settings. Mai apoi, mergi la lista din partea stanga si acceseaza Apps. Iti vor aparea aplicatiile pe care le folosesti, cu care contul tau este conectat. In acea lista exista si acest virus deghizat sub forma unei aplicatii. Poti sterge toate aplicatiile sau le poti sterge pe cele care ti se par suspecte, cele pe care nu iti amintesti sa le fi accesat sau folosit. Faci acest lucru accesand X-ul din dreptul fiecarei aplicatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca ai facut tu vreodata un test de la coolquiz si le-ai dat acces de a posta in numele tau pe Facebook

| Perversul69 explică (pentru anonim_4396):

Probabil. Pot anula accesul cumva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Perversul69):

Sincera sa fiu...nu stiu
Probabil

| Anonimul95t a răspuns:

Salut, incerca setari>aplicatii>si sterge de acolo tot ce nu iti trebuie si ce pare suspect (duci click-ul de ele si apesi x apoi confirmi si gata )

| Elegant a răspuns:

Intra la setari, in partea stanga cauta "Aplicatii", dai pe el, o sa iti apara un "tabel" cu aplicatiile conectate pe Facebook unde iti scrie acolo sus "Te-ai conectat pe Facebook"., cauta aplicatia Quizz, coolquizz, daca nu gasesti dai pe "Afiseaza tot". Dupa ce ai gasit-o pui iconita mouseului pe ea si in dreapta ei ai un "x". Dai pe "x" si Sterge.

| IoanaIova50 a răspuns:

Stai linistit, e un virus dar la un momentdat nu va mai aparea. Apare o ziua sau 2, numai stiu exact.

| Perversul69 explică (pentru IoanaIova50):

O prietena are chestia asta de mai bine de o luna