| DeeaDiDi123 a întrebat:

-Ieri a venit o noua vecină de pe scară să îmi ceară parola de la Wi-Fi.
Nu i-am dat-o, nu aveam încredere.
Dacă ar fi fost rău intenționată, ce rău ar fi putut să îmi facă?

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Wow, ce tupeu de nesimtita poate avea vecina ta!
Cum este posibil sa iti ceara asta? Este un serviciu personal, platit de tine si inregistrat pe numele tau.
Daca vrea internet, sa-si faca abonament pe numele ei, fiindca asa ceva nu-i normal sa ceri vecinilor.
Poate sa downlodeze lucuri ilegale, sau sa intre/subscrie la site-uri ilegale, folosinf adresa ta de iP care poate aduce orice serviciu de investigatie, direct la tine la usa.

| doctorandus a răspuns:

Dap, trage țepe pe OLX și eBay, Poliția va bate la ușa ta.

| relian a răspuns:

laughing asa si nu ai dat parola de ce? Ca nu ai incredere in ce anume? Sa fie rau intentionata sa ce? Pffff te minunezi cand citesti balariile astea de raspunsuri, ori intrebari.
Femeia voia si ea internet, poate nu avea bani sa isi puna.Am avut si eu odata o cerere,i-am dat,voia sa imi plateasca,i-am zis sa fie sanatoasa.

Raspunsul lui Jassmina e tare de tot site-uri ilegale,lucruri ielgale,odata ce esti pe net,esti legal,de nu erai legal nu mai erai.
Altu iti genereaza costuri in plus laughing tu platesti lunar,daca ai internet unlimited nu are ce sa genereze in plus.
Daca ai net cu limita nu dai la nimeni, poate nu-ti ajunge nici tie.
Tu daca esti barbat, aia e vecina, femeia tia cerut momentan doara internet, asa daca ai refuzato, stai linistit ca s-a dus la altul sa ia sa dea laughing

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Relian, dar unele din raspunsurile tale, cum sunt? laughing

Tu ai habar de "https" si "http"? Stii sa faci diferenta intre ele? Daca ai stii, nu ai spune ce ai spus in legatura cu ilegalitatea de pe net. Jassmina are dreptate. Https indica un site sigur, verificat, sub forma de http se pot ascunde infractorii, de exemplu, daca ai https://homebank.ro la adresa pagini de net, ai sigur site-ul de internet banking a celor de la ING Bank. Daca ai http:/homebank.ro, poate fi o clona de site, in acest caz a siteului de la ING Bank, ca sa ti se fure datele si sa ti se goleasca conturile. Daca tu crezi ca asta e legal... no comment. Mai intereseaza-te si tu un pic, si apoi da cu parul happy.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Daca nu era legal, nu mai functiona.Nu stiu despre ce vorbesti.Voi cred ca ascultati toate povestile unora, ba le mai si credeti.Sunt webisteuri care is considerate ilegale,doar de anumit oamenii,dar ele odata accesate is legale.
Ro blocheaza orice chestie legata de a copia ceva,este ilegal dupa unia,vorbesc de astia ce conduc pe acolo.
Deci nu ai voie sa copii o melodie de pe net laughing dar Youtube iti pune la dispaozitie chiar ei programe cu care poti face chestia asta.

Asta inseamna ca Youtube este un website ilegal? Dupa tine asa este laughing Fle list ala la fel,ba au fost dati si in judecata si a castigat,deci sunt website legal,dar de spui ceva de ei imediat esti blocat,asa vor unia.

Ce arati tu si aia is legali,de n-ar fi fost nu iar fi aprobat internetu. Faptul ca tu esti neinformat,nu stii ce adresa are banca la care ai cont,aia nun e vina altora laughing,ori daca intri sa vezi ce este pe undeva,aia e fix problema ta.
Nu e nici o clona,este o adresa cat se poate de legala,nu stiu ce bati campii cu clone laughing tu stii cei aia o clona? Pai nu stii, ca de stiai n mai batea gardu
Deci nu am ce sa ma interesezi, ar fi cazu sa va interesati voi.Tu vrei sa spui ca pe strada ta mai exiata o casa exact ca si a ta, exact pe locu ala, exact cu nr ala, exact cu tot ce ai tu laughing adica exact suprapusa peste casa ta.
Eu cred ca te uiti prea mult la filme sf si le iei de bune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Lasă-l în pace. De asta își iau unii țeapă pe site-uri, de Inteligenți ce sunt. Auzi la el, citez :
Daca nu era legal, nu mai funcționa. LOL. Fără HTTPS, mai ales dacă cere să faci o plată cu cardul, logic ca este ceva suspect la mijloc iar datele introduse vor fi vizibile și pentru alții. Eu mereu când comand ceva online și plătesc cu cardul, chiar și de pe site-uri de încredere, verific mereu sa fie https. Dacă se crede așa tare în taste ( văd că la taste este cel mai bun), atunci il invit pe Relian în partea întunecată a internetului și să acceseze acolo site-uri http și nu https. Acolo datele sunt mai expuse chiar dacă nu faci mai nimic și doar te uiți. Este o regula de aur acolo : nu accesa niciodată site-uri http. Asta dacă nu vrei surprize mai târziu.
Iar în România nu se blochează nimic, nici un site ilegal sau copia altui site nu este blocată. Doar dacă ai un antivirus bun, doar asta poate bloca potențiale site-uri suspecte. Visează caii lui smiley și încă nu a sesizat asta.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Https://www.bancatransilvania.ro/securitatea-informatiilor/despre-phishing/
Vezi ce zice la e-mail, despre html. Poate asa ai sa intelegi si tu. Casa infractorilor iti ia adresa, asa ca, in loc sa ajungi acasa la cineva, ajungi acasa la infractori. Sau chiar sunt site-uri identice cu cel pe care il accesezi, dar, din nou, e doar adresa valabila, caci au alta adresa la care ajungi datorita celei care e OK. Pricipit?

| Goete a răspuns:

Activitati ilegale de pe IP-ul tau.

| aditimus a răspuns:

Pana si cuvantul noua spune totul despre ea, posibil ca vechii locatari sa fi reziliat contractul si ea daca s-a mutat sa nu aibe deloc internet si stim cu totii cum este sa ramai fara, poate ai fi putut sa ii dai pana veneau sa ii puna, daca este singura poti verifica stiu si eu printr-o vizita ce anume face pe net.
Incearca sa mergi la ea sa stati la un pahar de vorba si daca sta doar pe telefon da-i.
Sharing is caring.

| relian a răspuns (pentru aditimus):

laughing Ce sa-i dea internet sau vin, ori altceva laughing Dar e bun cum ai spus tu, mergi la un pahar de vorba, ajuti femeia, doara de aia esti barbat nu?
Poate sa stea si in pat nu-i problema laughing nu doara pe telefon

| Legion7X a răspuns:

Niciun rău. Colegii TPU au dus-o în filme cu hackerii exagerate. Doar că Vecina ta nu platește internetul ci tu + plus că uneori viteza la net este mai redusă. frustrarea este, de ce să platești favorând și pe altul. Ea se poate duce în parc, oraș sau anumite locuri unde este gratis și cam departe dar, probabil dacă tot vine semnal de la tine de net, este mai confortabil și pentru ea să stea în pat umblând pe internet Youtube, Facebook etc laughing
Ingalitați n-are ce să facă decât dacă este un hacker priceput făcând bani. Și cu sigurantă, nu ar apela la internetul tău cu mila, că doar nu-i prost. L-ar depista imediat. Un hacker se duce în parc in alte zone, nu la vecinul... a

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nimic altceva decat sa-ti genereze costuri in plus la internet si poate sa-ti si reduca viteza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreun atac DOS, DDOS. Poate să trimită malware dacă este hacker priceput, poate folosi rețeaua ta pentru alte ilegalități; dacă este hacker priceput îți poate accesa chiar și computer-ul, camera web, poate vedea câte dispozitive sunt conectate la rețea wifi sau dacă sunt mai multe calculatoare, poate vedea și accesa cu ușurință. Poate schimba parole, infecta. În general, poate face multe.

Îți zic în general ce am văzut pentru că am fost într-o comunitate online unde erau numai hackeri ( hackeri cu pălăria neagră care se ocupă doar cu prostii). Asta pe partea cealaltă a internetului, putini vor înțelege. Am încercat și eu câteva programe de ale lor, ponturi și am rămas surprins cât de ușor poți sparge o parolă sau a face un site web sa devina inaccesibil. Am renunțat sa mai fac prostii din astea, când stai printre ei ești tentat sa te iei cu altele. Iar vecina ta dacă avea alte intenții și cunoștințe necesare, parola ta deja era aflată. Probabil avea nevoie doar de internet gratis. Dar mai bine sa nu ai încredere în nimeni. E cel mai bine asa. Oricum online nu ești în siguranță. Dacă vreodată ajungi ținta unui hacker și mai este și priceput... Practic ai cam pus-o.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti de partea intunecata a internetului...

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Multe nebunii poți face pe acolo. Însă riști să îți bata și politia la ușă.

| Mirel4412 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atac ddos intre vecine? Nu castiga nimic din asta, oricum majoritatea ip-urilor sunt dinamice. Daca voia sa-i afle ip-ul si chiar stia cum si voia, nu trebuie sa il ceri frumos.

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Un hacker nu ar veni la usa ta sa-ti ceara parola de wi-fi. Ar sparge-o singur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Am zis și eu asta, la sfârșit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate face foarte mult daca esti pe aceeasi retea

| Lucian4 a răspuns:

Partea pozitiva in situatia asta este ca daca internetul tau wi-fi are viteza mare poti plati mai putin la factura lunara dandu-le acces si vecinilor la wi-fi tau
Iar in schimb vecinul iti achita lunar jumate din factura. Atat timp cat tu esti admin poti controla device-urile vecinilor conectate la routerul tau. Daca nu plateste poti dezactiva acel device/pc conectat la routerul tau sau schimba parola routerului si nu ma are acces pe viitor

| 19flo79 a răspuns:

Pacat, ai fi putut avea o noua prietena...;(

| relian a răspuns (pentru 19flo79):

Femeia poate o fi gasit un motiv sa vina s-a salute, poate voia sa stie cat e ceasul laughing, dar poate ca nu i-a placut omului, uite ca despre asta nu a zis nimic.
Ca de nu iti place cum arata, normal ca no mai ajuti laughing dar vorba ta macar asa ca vecina

Răspuns utilizator avertizat