| RayKzor51 a întrebat:

La ora 12:02 primit un mesaj de la un număr de telefon ce pretinde că este de la Poșta Română, înștiințându-mă de faptul că adresa către care trebuie să vină un așa zis colet nu este corectă și trebuie să o rescriu pentru a nu-mi anula comanda. Sub era un link pe care l-am accesat si m-a dus pe site-ul si m-a avertizat ca e nesecurizat, apoi am iesit rapid. Pot lua un mawlare? ce ar trebui sa fac?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici o data Posta romana nu-ti trimite link. Nu gaseste expeditorul? Returneaza coletul si gata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si de ce nu mergi la poștă sa intrebi, crezi ca stim noi mai bine decat ei?

| dullcat a răspuns:

Nu ai mai pus intrebarea asta? Posta romana e blocata in secolul trecut, nu trimite mesaje pe telefon.N-am mai folosit serviciul de cativa ani, dar ma indoiesc ca s-a schimbat ceva.Asa cum am raspuns si prima data, e o inselatorie. Tatal meu a primit si el acest mesaj, desi nu a mai comandat nimic de pe internet, de mult timp.

| johnnny123 a răspuns:

Acum nu mai trebuie sa faci nimic. Iar pe viitor sa nu mai dai click pe linkuri din astea. Din moment ce nu asteptai niciun colet, nu era evident ca este un scam?

| Dismally a răspuns:

Posta romana nu iti trimite mesaj ca e aderesa gresita. Daca ai accesat link-ul se poate intampla orice, iti poate accesa camera sau microfonul, poate lua date de pe telefonul tau. Poti sa-ti instalezi un antivirus ceva si cel mai important: nu accesa link-uri pe care nu le-ai solicitat tu, indiferent de la cine vine, chiar si de la prieteni, poate fi trimis mesajul de pe telefonul lor fara ca ei sa stie.

| Lioana a răspuns:

Mesajul nu e de la Posta Romana. Ei nu trimit niciodata mesaje pe telefon. Pun doar avize in cutia postala daca ai colet de ridicat.

| newaccountbye a răspuns:

Https://vm.tiktok.com/ZGJuJAHH9/
Vizionează acest clip și vei observa ce au încercat sa facă!
Nu se întâmpla nimic atât timp cât nu ai introdus datele tale!

| DaniTIRB a răspuns:

Daca a spus ca site-ul e nesecurizat si nu ai intrat, nu ai luat malware, daca nu ai incredere in mine, scaneaza telefonul cu antivirusul din sistemul de operare, si, daca tot nu esti sigur, reseteaza-l din fabrica. 100% nu o sa ai un virus. Si acel mesaj cu Posta Romana e teapa, ei nu fac asa ceva.

| RayKzor51 explică (pentru DaniTIRB):

Am scanat, mi-am schimbat parolele si am sters istoricul.
Nu vad nimic dubios, pare totul in regula

| Paendeo12 a răspuns:

Sa nu îți bagi datele. Ieri am văzut un tik tok legat exact de chestia asta, e o noua metoda de frauda.

Răspuns utilizator avertizat
| Paendeo12 a răspuns (pentru DracuIa):

Nu te contrazic, asta stiu si eu si am si patit. Dar, din cate am auzit, chestia cu mesajul de la "posta romana" ar fi o metoda noua. Metode sunt cate stele? După ce m-am ars si eu, am auzit cate cazuri sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| FortAmalia a răspuns:

Exact acum am primit si eu acelasi mesaj? nu am accesat linkul pentru ca stiu ca nu astept nici un colet