| anonim_4396 a întrebat:

Mă tot sună un număr care începe cu +404031... Ce Doamne iarta-ma de scam mai e si ăsta?

16 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

+40 ESTE ROMANIA
ma indoiesc de mi se indoaie RAU ca ai de doua ori 40
031 este prefix de numere de fix digitale, adica din afara romtelecomului, care a devenit Telekom

PRESUPUN ca e un magazin sau o comanda pe care vor sa o confirme, sau fac un survey

| Bula a răspuns (pentru JicaContra):

GRESIT!
al doilea 40 nu mai este Romania!
Si eu am fost sunat de la un asemenea numar si prima data am facut confuzie. Verificand, am aflat ca a fost o tara din Africa. tongue

| JicaContra a răspuns (pentru Bula):

DOVEDESTE :P
in primul rand NUMAI Romania gasesc cu prefix international +40
iar cu +4040 NU exista
https://www.google.com/search?q=international+prefix+%2B4040
si ceilalti au contestat ca ar fi de doua ori 40

IN PLUS prefixul international e format din MAXIM 3 cifre, nu din 4, iar 404 e un prefix intern in SUA care are international +1 in fata
iar in tarile africane NU exista nici un 40 oarecare:
https://en.wikipedia.org/wiki/Telephone_numbers_in_Africa
doar +240

in ultimul rand e cusuta cu ata alba LA GREU ca dupa aia numarul sa continue cu 031 care se foloseste in draci in Romania pentru numerele de telefon fix aparute DUPA si in afara romtelecomului

| Bula a răspuns (pentru JicaContra):

Ai dreptate!
Am verificat acel numar, iar prefixul a fost 00212...
Si acesta a fost confuz, iar sunand inapoi (dupa ce m-a sunat ACELASI numar de 3 ori, unul dupa altul), nu a raspuns nimeni. Mentionez ca, avem o conventie intre prieteni ca, daca esti sunat de 3 ori imediat unul dupa celalalt, atunci este ceva urgent.
Apelul de cca. 10 secunde insa m-a costat cca. 1 euro. sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasă-l, pe mine ma sunau și din alte țărilaughing cine știe, poate e vreo farsa, încearcă să îi blochezi numărul, oricum nu îl suna înapoi!

| Jus7t a răspuns:

Nu știu dar vezi că sunt unele numere pe care dacă le suni înapoi plătești mult la factură pentru că sunt numere cu suprataxă.

| Reghqen a răspuns:

Dacă nu cunoști numărul nu răspunzi, simplu happy.

| Silwian a răspuns:

Pai si?! Ce zice de ce nu rasounzi?)))

| 4StarLight a răspuns:

Nu poti bloca acel număr? Dacă nu înțelegi care e treaba cu el si ti s apare suspect, atunci nu răspunde si nu da mesaj, e posibil sa fie ceva cu taxa. Totusi, se poate sa fie cineva care un număr eronat si crede că ești altcineva, așa am pățit și eu pana ce mi-am facut si am raspuns. Dar dacă vrei sa înceteze, un singur block e de ajuns.

| floreadan a răspuns:

Il poti bloca, easy.

| floreadan a răspuns:

Daca nu esti sigur cine este, mai bine nu raspunde.

| whatisthis19 a răspuns:

Eu nu stiu ce castiga aia.

| andreea567890123 a răspuns:

Cand te suna, trebuia sa apara sub număr tara de unde suna. Dacă scria o țară de asta gen "Guineea" si toate rahaturile astea, sa nu răspunzi. Sunt aia de te suna ca sa le răspunzi, iar pentru o secundă iti iau nu stiu cati bani pe apel.

A da, si trebuie sa fie un număr de asta lung

Cauta si tu pe ten "4040 prefix tara'

| Osneros a răspuns (pentru andreea567890123):

Prefixul nu e 4040.

Offtopic, mă mir câți români nu știu prefixul României.