| CipryIonutz a întrebat:

Mama mea a inceput sa vorbeasca cu un strainez de pe FB in nestirea noastra, si la inceput totu' bine si frumos, pana cand insistent cerea adresa de locuinta si dupa multe refuzuri a amenintat-o cu moartea si pe mine in specialhappy. A tinut mortis la inceput sa vorbeasca pe hangouts ca cica e *** "militar american" si ca e urmarit pe fb.Pagina lui de Facebook e lipsita de activitate si tin sa zic ca vorbeste o romana mai perfect decat ar putea traduce Google. Deci Fake sau nu?

16 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

100 fake. E romanache obosache care cayta femei credule sa rada bani sau sa se cacasatoreasca si sa le controleze la sange.

| Edmonds2342 a răspuns:

Un sfat care aplicat le rezolva pe toate: închide contul de Facebook și nu o mai lasa pe mama ta cu vreun smartphone in mana. Treaba poate deveni destul de nasoala, ai grija.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Mamica ta cauta "pudra"? naspa-veverita

| Legion7X a răspuns:

Chiar crezi toate prostiile de pe netul ăsta?
Cine știe ce golan o fi sau șmecheraș în căutare de femei...
Mama ta este responsabilă de informațiile care le dă necunoscuților.

Aveți grijă!

| Cannibal a răspuns:

Unde ai văzut tu militari americani sa vorbească romana?
Cu siguranța e fake.
Aveți grija ca nu cumva sa fie un frustrat care probabil va cunoaște din vedere și sa va urmărească.

| CipryIonutz explică (pentru Legion7X):

Nu, doar ca ideea e in toata experienta mea de gamer? si Facebook-uri / email-uri date aiurea nu mi s-a intamplat sa-mi faca unul feste din astea. Si ce sa zic, better safe than sorry ^_^.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Spune-i lu' taica-tu ca lu mami ii arde de combinatii pe Facebook.

| CipryIonutz explică (pentru Cannibal):

Poti traduce cu google, numai ca mie imi bate la ochii ca sunt prea putine greseli happy, oricum ideea in sine e ca voiam sa vedeti daca ati auzit de ceva Prank de genul. Pnm

| Harley18 a răspuns:

Da-i block si ai rezolvat problema.

| Cannibal a răspuns (pentru CipryIonutz):

Poți traduce într-adevăr dar propozițiile mai complicate nu le traduce bine. Eu n-am auzit sa fie vreun prank de genul și de obicei glumele trebuie sa fie amuzante nu să te sperie doar dacă este o prank black.

| Legion7X a răspuns (pentru CipryIonutz):

Anulează contul de Facebook sau dezactivează-l. Pune punct la orice legătură cu el.
A spus că este american doarece pițigoiul știe că Româncele se dau în vânt după Americani, Italieni, Spanioli, Negri, Englezi ca nație. Pițigoiul este Român, în căutare de prosteală

Bula
| Bula a răspuns:

Daca insista pentru adresa, da-i ceea a politiei de cartier tongue
Va avea surpriza de proportii! laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric fake!
Roman care a intrat in armata americana... mai sa fie, suna tare a escrocherie.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

@Bulă te-a învățat un lucru bun. big grin Poți să-i spui că-l aștepți în vizită.
Chiar nu știu de ce răspundeți mesajelor unor necunoscuți, ori dați accept persoanelor care nu au activitate pe Fb. Chiar nu vi se par dubioși? Vă legați la cap, făr' să vă doară!
Blocați-i contul, deși aveți grijă la cine veți da accept, că poate reveni cu alte "friend requests", de pe alte conturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100% fake. Exista functia report. Selecteaza amenintare credibila de violenta. Contul lui va fi zburat.

| Ora de net a răspuns:

Buna, Ionut,

Cu siguranta in spatele acelui cont se afla altcineva. Din pacate, persoanele pe care le intalnim online sau pe retelele sociale sunt, in fond, niste persoane necunoscute. Oricat am comunica cu ele, noi nu putem stii sigur daca ele spun adevarul, nu putem stii ce intentii au si nu putem fi siguri daca se ascund in spatele unui profil fals sau nu. De aceea noi consideram ca cel mai potrivit ar fi ca mama ta sa rupa legatura cu el, sa nu-i mai dea date personale despre ea si sa-l blocheze de indata astfel incat el sa nu aiba acces la activitatea ei online.

Daca situatia degenereaza sau in continuare este amenintata de aceasta persoana, ne poate contacta pe adresa ajutor@oradenet.ro si o vom sfatui ce trebuie sa faca.