| adrianady2 a întrebat:

Mi-am introdus datele cardului pe un site de tip phishing, din acela de pe olx. am iesit repede de pe site-ul acela si nu am completat toti pasii, numai ca telefonul a completat automat campurile cu numarul de pe card, etc.
Am blocat cardul imediat, desi soldul meu era de 0 lei. Cand credeti ca ar fi sigur sa il deblochez?

10 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

La anul si la multi ani
schimba cardul

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu exista o data anume. Te duci si schimbi cardul.

Apropo, trimite-mi, te rog, site-ul. Stiu o modalitate buna sa imi bat joc de hackeri.

| Sophieka a răspuns:

Nu il vei debloca, iti vei schimba cardul. Vei avea alte numere la noul card.

| goguPatent a răspuns:

Niciodată. Cardul ăla e compromis pentru totdeauna. Iei altul

| christall a răspuns:

Ori scoți banii de pe el și îl lași pe zero, ori te duci la banca și îți faci un depozit pe câteva luni 3, 6, 12luni

| literallythesamebruh a răspuns:

Până nu depui o plângere sau faci ceva astfel încât cel vinovat să răspundă, ar fi mai bine să nu îți deblochezi cardul.

| SharpEagle a răspuns:

Daca n-ai dat "submit" sau vreun buton d-asta de tip "Next", n-ai de ce sa-ti faci probleme.
Daca ai dat, atunci asigura-te ca nu continea si campul de CVC (codul de pe spatele cardului). Daca l-ai dat si p-asta dar totusi ai la card un gen de dubla autentificare/3D secure ca sa poti valida cumparaturile online, nu prea au ce sa-ti faca, iar daca incearca, vei vedea.
Poti sa-ti modifici limitele de card din aplicatia bancii, daca ai.
Daca toate astea suna SF in mintea ta, da un telefon la banca si explica-le, eventual iti vor bloca cardul.

| SharpEagle a răspuns:

Inca ceva ce ar mai putea face fara CCV: sa-ti initieze blocari de sume de pe card, de ca si cum ai fi cumparat ceva de la ei.

| ViseTriste16 a răspuns:

După ce îți faci altul sad