| anonim_4396 a întrebat:

Neata Prieteni!
Spuneti-mi, va rog, ce antivirus eficient imi recomandati?
Multumesc anticipat
Cu stima : Valy

Răspuns Câştigător
| RuneR92 a răspuns:

1. Eset
2. Avast
3. Norton
Cele mai bune după parerea mea. Baftă!

| xKoko22 a răspuns (pentru RuneR92):

Avast Este Groaznic, Eset Nici Nu Il Stiu Si Norton Te Pune Din 5 In 5 Minute Sa Ii Cumperi Versiunea Pro. Eu Recomand Avira, Dar Sa Nu Te Astepti Sa Fie Lipsit De Pop-Up.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

AVG Antivirus Free.
Asigura ceea mai mare siguranta, cu toate ca incetineste calculatorul un pic mai tare decat alte antivirusuri. Varianta Free este mai buna decat multe alte antivirusuri platite.
Trebuie la setari activata scanarea COMPLETA (pentru toate fisierele) la dispozitivele removabile!

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru ramon2473):

Eu nu-mi fac niciodata probleme daca am cu cine discuta civilizat, chiar daca am pareri opuse.
Daca cineva are argumente solide, convingatoare, le accept (eventual dupa o verificare riguroasa). Totdeauna pot invata, daca am de la cine!
Daca insa cineva vorbeste doar sa vorbeasca, fara sa-si poata argumenta afirmatiile, doar sa se dea mare, atunci "il mananc" big grin
Le exclud /ignor doar pe cei care au un limbaj necuvincios, cu injuraturi, rasisme, nationaliste, extremiste xenofobe si nu au nici de departe vointa sa asculte alte pareri, diferite de ale lor.

| dannyel86 a răspuns:

Avast.

Răspuns utilizator avertizat
| Ora de net a răspuns:

Buna Stefan,

O comparatie a diferitelor programe antivirus si functionalitatilor pe care le au poti gasi aici http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2372364,00.asp, dar nu uita sa tii cont si de specificatiile sistemului tau de operare.

De asemenea, pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi actualizeaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bitdefender si un anti-malware: malwarebytes.

| Andersen2k18 a răspuns:

AVG sau Bitdefender

| nirocino a răspuns:

Folosesc dintotdeauna Microsoft Security Essentials si sunt foarte multumit! Bafta!

| xKoko22 a răspuns (pentru nirocino):

Multumit De Nestiutor. Ia Pune Tu Kaspersky Si Sa Vezi Cati Virusi Iti Gaseste.

| nirocino a răspuns (pentru xKoko22):

Am avut curiozitatea să-mi instalez Kaspersky şi nu a detectat decât...prea multe majuscule!happy

| Silent3025 a răspuns:

Faza e ca toti antivirusii sunt ineficienti, de ce? lupta in ultimii ani nu se mai duce contra virusilor ci contra ransomware.
Editiile noi de ransomware trec foarte usor pe langa antivirusi asa ca cel mai bun antivirus esti tu, trebuie sa ai grija in special sa nu deschizi atasamente din emailuri cu destinatari necunoscuti, pe ce siteuri intri si ce descarci. Eu folosesc ca antivirus Kingsoft Antivirus 2012, e gratuit, e simplu de utilizat, foarte rapid la instalare si scanare, manaca resurse putine (ma refer la CPU, RAM) si isi face treaba cum trebuie (il utilizez de ani de zile nu am avut probleme pana acum ). In urma cu multi ani am folosit AVG (a fost bun la vremea lui, editiile recente fac probleme te poti trezi ca antivirusul e instalat te poti trezi ca nu functioneaza), AVIRA- trece pe langa o gramada de virusi, AVAST-da o gramada de alarme false (ca ar exista unii virusi dar de fapt nu sunt virusi ci fals_positive), Bitdefender e bun insa mananca resurse si face probleme chiar el cateodata, se stie ca in urma unor update-uri gresite in trecut acest antivirus a vazut fisierele din sistem si chiar propriile fisiere ca fiind virusi si le-a sters.
Daca ai un PC bunicel iti recomand 360 Total Security are 2 motoare de scanare 360 Cloud Scan Engine, 360 QVMII AI Engine + 2 optionale Avira and Bitdefender (de asemenea mai are si unele utilitare interesante) eu insa ti-am spus ce folosesc si sunt foarte multumit de el.
Toti antivirusi de care am vorbit au si versiune gratuita!

Răspuns utilizator avertizat
| Silent3025 a răspuns (pentru ramon2473):

Ransomware e foarte periculos! (cripteaza fisierele din PC ), faci o confuzie! nu vorbesc de adware (care nici macar nu face parte din categoria virusi) si nici de Add-ons-uri (suplimente pentru browsere).

| Silent3025 a răspuns (pentru Silent3025):

Uite foarte scurt ce inseamna: https://ro.wikipedia.org/wiki/Ransomware