| Andreeaea19 a întrebat:

Neata TPU. spuneti-mi urgent ce trebuie sa fac sa numai imi aceseze nimeni contul de Facebook?

19 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Contul ți-l va putea accesa oricine, însă vor vedea doar ce le vei permite tu! Poza de profil si cea de cover vor putea fi văzute de toți (așa e regula!).
În rest... setează să fie totul privat.
- Ștergi pe toți din lista de prieteni
- Ori, individual, pentru fiecare fotografie în parte, setezi "Doar eu". Dacă e vorba de album, schimbi doar setarea albumului, din "Public" la "Doar eu", astfel încât toate pozele din albumul respectiv să fie private.
- Intri la Setări→Confidențialitate→Cine poate vedea postările tale viitoare (alegi "Doar eu")
- Tot aici, la Setări→ Confidențialitate→ Cine mă poate căuta→ Doreşti ca motoarele de căutare din afara Facebook să trimită la profilul tău? (alegi "nu")
Asta e tot ce poți face. Dacă nu ești mulțumită cu atât, atunci nu-ți rămâne decât să-ți dezactivezi contul temporar/definitiv, cum vrei...

| anamariarot a răspuns:

Intra la setari, la setari de securitate si selectezi "aprobari de conectare", astfel incat sa primesti notificare de fiecare data cand cineva incearca sa intre pe contul tau si chiar daca iti stie parola, are nevoie de codul pe care tu il primesti(generator de coduri). Bineinteles, inainte de a face asta, deconecteaza toate dispozitivele care sunt conectate la Facebook-ul tau de la "Dispozitive recunoscute" si ai rezolvat problema.

| Andreeaea19 explică (pentru anamariarot):

Am facut cum mi-ai zis am sters toate dispozitivele recunoscute dar chestia e ca mie generatoru de coduri numi aprq unde trebuie si imi apare mai jos nu imi pare la aprobari de conectare ce trebuie sa fac sa-mi apara la aprobari de conectare sau sa imi pun genratoru de coduri care e deja activat imi zice aplica terta?

| anamariarot a răspuns (pentru Andreeaea19):

Nu prea inteleg, poti face niste screenshoturi sa imi arati? Incarca-le pe picpaste.com si lasa link aici

| Andreeaea19 explică (pentru anamariarot):

Nu am timp de asta acum

| Ora de net a răspuns:

Buna Andreea,

Te sfatuim sa iti schimbi parola si sa urmezi sfaturile indicate aici http://oradenet.salvaticopiii.ro/......eni-contul

De asemenea, pe viitor, este bine sa iti securizezi conturile precum adresele de email setandu-ti o intrebare de siguranta, un email alternativ sau numarul de telefon ca sa iti poti recupera contul in cazul in care acesta este compromis. Acelasi lucru il poti face si pentru contul de Facebook. Mergi in coltul din dreapta sus, da click pe sageata si acceseaza Settings, mai apoi mergi la lista din partea stanga a ecranului si alege Security. Vei gasi acolo optiunile oferite pentru a-ti securiza contul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimbi parola, pune una complicata
Si oricum nu-l acceseaza nimeni, are o securitate mare Facebookul
Trebuie sa fii un hacker dat naibii ca sa reusesti

| WxRo a răspuns (pentru anonim_4396):

O securitate mareeee rau de tot ..doar ca e sparta de vreo 3-4 ori pe an :)
http://www.inc.com/......about.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru WxRo):

Si e asa mult?

| WxRo a răspuns (pentru anonim_4396):

Da! este extrem de mult

| dolceromania a răspuns:

Pai depinde în ce sens, dezvolta mai bine subiectul, problemă!

| Andreeaea19 explică (pentru dolceromania):

Nu imi apare generatoru de coduri cum ar trebui sa-mi apara imediat la aprobari de securitate imi pare mai jos si nu ar trebui sa-mi apara asa dupa chei de securitate e activat si imi zice sa aplic terta ce trebuie sa fac?

| Legiuitorul00 a răspuns:

Îți dezactivezi contul (dacă te referi la vizibilitatea, interacțiunea cu el).
Dacă se conectează cineva cu el, e la alt nivel problema. Securizează-ți contul mai bine (ai opțiuni de security si privacy cacalau dacă cauți la setări, deci nu găsești aici alte recomandări miraculoase).

| Andreeaea19 explică (pentru Legiuitorul00):

Nu imi apare generatoru de coduri cum il fac sa apara?

| Legiuitorul00 a răspuns (pentru Andreeaea19):

E in aplicatia Facebook de pe telefon (Android, iOS only)

| Andreeaea19 explică (pentru Legiuitorul00):

Am intrat pe pc mie ar trebui sa-mi apara solicita un cod de securitate pentru.a accesa conturile din browsere necunoscute cand intru in aprobari de conectare si mie imi pare autentificarea in 2 pasi este dezactivata acum

| Andreeaea19 explică (pentru Legiuitorul00):

Ce trebuie sa fac? am activat autentifcarea in 2 pasi e telefon Android

| Legiuitorul00 a răspuns (pentru Andreeaea19):

Apare autentificarea in 2 pasi abia dupa ce te deconectezi sau inchizi sesiunea pe alte browsere din Setari cont Facebook.
Generatorul trebuie activat tot de acolo, iar de accesat se acceseaza de pe aplicatia de telefon (la butonul din dreapta de tot 3 linii - si apoi scroll cat mai jos si gasesti generator de coduri!)

| adrianwebdev a răspuns:

Schimbi parola si deconectezi toate dispozitivele care au fost conectate la contul tau.