| anonim_4396 a întrebat:

O părere despre "aliexpress"? Ms

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

E tot un fel de aliexpress sau wish, dar oarecum mai sigur. Plata tot cu cardul si livrare intr-o luna.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Marfa chineasca, de proasta calitate!
Transportul soseste in 3-8 saptamani, ca marfa vine din China
Daca vrei ceva cu garantie, cumpaar de la magazinele din tara, ca aliexpress nu ofera garantie

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Recomandarea noastra este sa privesti cu scepticism anunturile diversilor vanzatori din China. Exista foarte multe persoane care au fost dezamagite de ceea ce au primit, comparativ cu prousele prezentate in poze - cateva exemple:
http://9gag.com/......from-china

http://www.huffingtonpost.com/......49572.html

In general, atunci cand faci cumparaturi online, te sfatuim sa:
- te asiguri ca situl de pe care cumperi este unul de incredere (pentru a putea returna produsul in cazul in care acesta nu este potrivit)
- sa citesti recenziile vanzatorului
- sa citesti recenzii pentru produsul pe care vrei sa-l cumperi, chiar pe mai multe websituri.

Mult succes!

| Arthiom a răspuns:

In teorie e o afacere buna treaba asta cu aliexpress, cumperi direct de la chinez, la pret derizoriu, transportul e gratuit, chiar daca dureaza aproape o luna pana vine.

Acum partea nasoala e ca se poate intampla ca in pachet sa iti vina altceva decat ai comandat, sau vine deteriorat coletul, ca pe chinez nu il intereseaza ce si cum iti trimite, pe el il intereseaza numai sa ia banu. Orienteaza-te dupa producatori de la care s-a mai cumparat, ca sa eviti evenimente neplacute, si evita ofertele prea bune. Si cel mai importand, citeste extrem de atent descrierea produsului, ca de exemplu poti sa vezi o drona cu camera hd in poza care costa numai 20 dolari, dar de fapt se vorbeste despre o piesa a acelei drone, un motor sau o elice, etc.

Mai bine cumperi de pe ebay, e putin mai sigur.

| Valyasdfg a răspuns (pentru Arthiom):

Cum e treaba cu EBay?

| Arthiom a răspuns (pentru Valyasdfg):

E tot un fel de aliexpress sau wish, dar oarecum mai sigur. Plata tot cu cardul si livrare intr-o luna.

| Marian2013 a răspuns:

Preturi mici, produse calitative. Recomand.