| SG1995 a întrebat:

Până la urmă fenomenul "balena albastră" e o problemă reală, sau doar o altă teorie a conspirația alimentate de paranoia socială? Dacă fenomenul nu e real, atunci nu e responsabilă frenezia socială pentru aceste sinucideri în serie produse în rândul adoleșcențiilor?
Nu de alta dar azi am dat din întâmplat pe B1TV știu că postul respectiv e un cancer, dar cineva de la o emisune spunea că de fapt e vorba de dezinformare creată de guvernul lui Putin ca să restricționeze accesul rușiilor la internet. Voi ce credeți e respectivul muzician pe acele crime? Respectiv dacă da, în măsură a contribuit media la propagarea haosului?

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna Sebastian,

"Balena albastra" nu este un fenomen real. Autoritatile din Romania au declarat ca nu exista nicio legatura intre evenimentele tragice in care au fost implicati anumiti tineri in ultima vreme si acest asa numit joc, asa cum multe autoritati din tarile vecine au declarat ca acest fenomen nu este unul adevarat. Din pacate, insa, mediatizarea excesiva poate duce la aparitia unor persoane care sa indemne tinerii sa adopte comportamente de risc sau sa caute continuturi daunatoare pe Internet.

| SG1995 explică (pentru Ora de net):

Tocmai la asta mă gândeam și eu.

14 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

B1tv cancer? sa te uiti pe antena atunci, ca ei aduc adevarul absolut

| SG1995 explică (pentru LTAA):

Nici atena nu îmi surâde. Nu e nicio diferență între cele doua canale, ambele sunt umplute de pupincuriști doar că uni-s de-a PSD-ului și alți de-a PNL-ului. Eu personal folosesc internetul pentru a mă informa, respectiv mă uit pe Digi 24.

Răspuns utilizator avertizat
| Silent3025 a răspuns:

...fenomenul "balena albastra" e o problemă reala insa se si exagereaza pe seama acestui "joc"
Nu stiu cata legatura au sinuciderile tinerilor rusi cu balena albastra (deoarece pe zice ce trece se confirma faptul ca altele sunt cauzele principale) insa se pare ca in Romania au legatura (vezi cazul Alex, Dambovita si tot Alex, Satu Mare etc)

| SG1995 explică (pentru Silent3025):

Deci e posibil ca balena albastră să fie produsă de isteria socială?

| Vasile_Petrut_Catalin_1996 a răspuns:

Este adevărat cu balena albastra au murit 160 persoane 100 numai în Rusia și încă continua acum câteva zile o fata de 14 ani din Romania era cu un grup de prieteni și s-a urcat pe bloc cu prietenii sa facă un selfie dar ea nu se urcase sa facă selfie ci sa se sinucidă și pana la urma s-a aruncat de pe bloc ca sa câștige jocul jocul este creat de un rus de21 de ani acum este la închisoare dar jocul se continuă și fără el și-a creat o organizație care face treaba murdara asa numiți tutore jocul cuprinde 50 sarcini de la trezirea la ore târzii cum ar fi 4:30 la izolare în casa departe de tot la vizionarea filmelor la ascultarea muzicii pe care o pune tutorele la automutilare și la sfârșit ca sa castigi jocul trebuie sa te sinucizi și dacă ai intrat și apoi nu mai vrei sa joci te suna îți dă mesaj cu amenințări ca ii face rău familiei tale.succes sper ca te-am lămurit.
Funda?