| Caltan_Vlad_1995 a întrebat:

Poate sa imi zica si mie ceva despre "balena albastra" mama vrea sa imi sterg contul de Facebook si mi.a cumparat telefon-caramida. nu doar explicatie. ziceti.mi si cum sa fac sa evit acest joc cretin

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna Vlad,

In momentul de fata nu exista confirmari clare din partea autoritatilor ca acest joc/aceste comunitati ar fi legate de vreun incident de autovatamare sau suicid in randul adolescentilor din Romania. De aceea, ce poti face in acest moment este sa sa eviti informatiile false sau daunatoare pe Internet si sa ceri ajutorul daca simti ca te afli intr-o situatie dificila.

In ceea ce o priveste pe mama ta, te sfatuim sa porti o discutie deschisa cu ea in care sa-i explici ca poate avea incredere in tine si ca esti in siguranta online.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pur si simplu nu intri pe vreun site in legatura cu blue whale (doar articolele daca chiar esti interesat) si-n rest n-are nicio treaba

| anss23 a răspuns:

Ce simpatica e mama ta, chiar ti-a luat telefon caramida?laughing stai linistit ca din cate stiu e destul de greu sa intri in joc, adica trebuie sa cauti nu stiu ce site-uri in rusa sau ceva de genul.Ma rog, ideea e ca nu o sa se apuce nimeni sa te intrebe daca vrei sa te joci sau nu, pur si simplu nu intra pe site-uri dubioase in general.

| Silent3025 a răspuns:

Facebook nu are nici o legatura cu "balena albastra" (ba chiar sterge profilurile, comentariile care incearca sa atraga tinerii spre "balena albastra" ) sunt alte platforme sociale care din pacate accepta astfel de lucruri care au legatura cu "balena albastra". Nici pe Facebook nu e bine sa vorbesti cu persoane necunoscute (mai ales prin mesaje private) daca nu faci faci asta mama ta poate sa stea linistita in caz ca utilizezi Facebook (vad ca tu ai scris la numele tau 1995, ai 22 ani? )

| Mircea049202 a răspuns:

Este un joc banal pentru cei slabi de înger, și creduli, în special copii pana în 16-17 ani, care sunt pacăliți ca intr'un final sa se sinucidă. Poți evita jocul neintrând pe Site'ul acela, și fiind conștient ca nu are nimeni voie sa'ți dea ordine sau porunci pe internet, și nici sa fii amentințat. Ascultă doar de părinți și nu'ți fie frica, daca vezi ceva dubios vorbește cu ei. Noroc!