| anonim_4396 a întrebat:

Recent am dat o scanare cu Emsisoft si cu stupoare aflu ca de fapt chiar antivirusul Avast are un trojan infiltrat chiar de el, de producator. Intrucat fisierul.dat nu se regasea in carantina antivirusului am decis sa urc fisierul cu pricina si pe virus total, >rezultatul ClamAV zice ca e trojan si el

Prea mare conincidenta si eu nu cred asa tare in teoriile conspiratiei cu fals pozitive peste tot!

https://www.virustotal.com/....../detection

https://ibb.co/pb39q4j

Mai poti avea incredere in solutiile antivirus gratuite sau in general?

2 răspunsuri:
| Marduk69 a răspuns:

Bro, eu nu mai folosesc antivirus 3'rd party din 2012. Nu ai nevoie de ele atat timp cat stii ce faci.

| Simpatic a răspuns (pentru Marduk69):

Te contrazic in lumea in care traim cand orice noob are la indemana tutoriale si softuri care pot face rau open-source cum este kali, este nevoie de o protectie solida, in special de un firewall solid.
Dar daca tu te pricepi foarte bine si stii fiecare proces din deviceul tau cum se mananca si asa mai departe atunci e altceva.