| andrabella a întrebat:

Routerul are parola? Sau trebuie sa pui parola de la cablu? De la rds

15 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Cand cumperi un router nou, vei avea nevoie de un calculator la care sa-l conectezi si sa-l programezi, de asemenea tot acolo vei putea pune ce parola vrei sau sa nu pui deloc.

| Ora de net a răspuns:

Buna Andra,

Routerul are propriul nume de utilizator si parola. De acestea ai nevoie pentru a intra in setarile lui.

| Ironwin a răspuns:

Routerul vine din fabrica cu username si parola. De acestea ai nevoie pentru a intra in setarile routerului, dupa ce te conectezi la el trebuie sa setezi accesul la internet unde o sa ai nevoie de username si parola de la RDS.

| andrabella explică (pentru Ironwin):

R outerul are mufa doar de wan

| Ironwin a răspuns (pentru andrabella):

In linkul pus de tine, la o doua poza se vede scris WAN/LAN, deci are si lan, oricum se poate seta si fara lan, te conectezi in acelasi fel de pe un laptop prin wifi.
Uite aici : http://www.tp-link.com/lb/faq-748.html

| andrabella explică (pentru Ironwin):

Ok mersi problema este ca mii s-a stricat leptopul si am doar pc si tableta, îmi trebuia net pentru tableta sa pun cablu in router sa meargă tableta.

| Ironwin a răspuns (pentru andrabella):

Pai te conectezi de pe tableta si setezi routerul la fel ca de pe laptop, prin wifi. Pornesti routerul, introduci cablul de net in mufa de WAN, pe tableta te conectezi prin wifi la reteaua routerului
ca aici : http://geekact.com/how-to-setup-and-configure-tp-link-tl-mr3020

Iei tableta si deschizi chrome, in bara de adresa introduci 192.168.0.254 la user pui admin la parola tot admin, o sa intri in setari si acolo faci ca in link.

| andrabella explică (pentru Ironwin):

Nu mii se conecteaza la net la rds

| Ironwin a răspuns (pentru andrabella):

Ai reusit sa te conectezi la setarile routerului cu tableta?

| andrabella explică (pentru Ironwin):

Nu imi merge am facut ca pe Youtube... parola la router cand merge cand nu ma pot conecta... netu nu mergeeee

| cosmin0608 a răspuns:

Ce model de router ai? Nu are treaba cu parola de la rds (acea parola se pune in router, pentru conexiune, alaturi de username).

| PullFull a răspuns:

Routerul trebui sa fie setat.si ii pui tu parola singur.Dar de obicei unele routere au parola scrisa pe cutie sau pe spatele lui.(depinde de router) Multa bafta!