| ibaal a întrebat:

Salut,am primit pe whatsapp,pentru că am numărul la Olx...un mesaj...v-am platit produsul, dați click pe link,vine curierul nu știu ce rahat. Știu că e vrăjeală,vreau sa raportez și să blochez numărul, dar, prost, apas din greșeală pe link. Ce naiba fac acum?

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu iti face griji. Poti sa blochezi numarul. Apoi legat de OLX poti sa intrii pe site, sa cauti anunturi dupa numarul respectiv si sa il raportezi. Dar poate a fost greseala. Se mai intampla ^_^

| Furnicuta000 a răspuns:

Stai linistit ca nu se intampla nimic. Smecheria e ori sa te faca sa bagi datele cardului acolo in link-ul ala ori sa le trimiti produsul la ei in Anglia fara sa il pleateasca. Daca nu faci lucrurile astea, altceva nu are ce sa se intample, le blochezi nr si gata, dar s-ar putea sa iti dea mesaj dupa alt numar pentru ca ei sunt o retea cu multi oameni. De raportat raportezi degeaba, au incercat si cei la olx sa face ceva dar nu prea au cum, ei sunt din alte tati, e complicat.
Eu nu imi pun nr de tel pe olx pentru ca nu vreau sa ma trezesc cu apeluri, cine e interesat de produs imi da mesaj pe olx

| adrianjk a răspuns:

Nmk. Deja ti a aflat ip ul si poate sa-ti dea flood oricand. Singura sansa e sa speri sa nu iti dea.

| Balalau95 a răspuns (pentru adrianjk):

Habar nu ai ce spui!
1. telefoanele nu au IP-uri publice, ci doar private, iar ala public e protejat de providerul de telefonie mobila, IN DRACI, altfel, ar pica tot intr-o veselie internetul pe telefoane, la cati haxtori sunt pe lumea asta
2. daca am demonstrat ca nu sti ce e aia IP, hai sa iti demonstrez ca nici flood nu stii
NU poti sa dai flood pe asa un IP, din cauza ca, EVIDENT e protejat si anti-flood, insa in orice caz un eventual flood nu ar ajunge in nici un caz in telefonul lui

astea se aplica de asemenea si pe routere cu wifi, marea majoritate impart IP-ul public cu alte routere, iar, cel putin la Gigi, daca am IP public si restartez routerul, se schimba IP-ul public, DE FIECARE DATA

| Mirel4412 a răspuns (pentru adrianjk):

Deaia mai poate sellerul sa stea sa dea flood, cu ce-l ajuta pe el? Hai sa gandim putin inainte sa bagam frica in oameni aiurea.